Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

AÇIKLANAMAYAN İNFERTİLİTE

AÇIKLANAMAYAN İNFERTİLİTE

Açıklanamayan infertilite ,tüm infertilite nedenlerinin yaklaşık %15’inioluşturur.Korunmasız düzenli ilişkiye rağmen 1 yıl içinde gebelik elde edememiş (kadın yaşı 35’in üstü ise 6 ay)çiftlere yapılan tüm infertilite değerlendirme testleri normal sınırlarda saptandandığında açıklanamayan infertilite tanısı konur.Bu testler,eşin sperm analizinin ,düzenli ovulasyon tespitinin ve tubal açıklığın gösterilmesidir.Önemli nokta over rezervinin gösterilmesidir.Açıklanamaya infertilite aslında birçok etkenin birleşiminin sonucudur.

Acaba açıklanamayan infertilitede ne etken??Nedenleri ne olabilir?

1.İmmunolojik nedenler:

Gebelik oluşurken,vücut tüm savunma mekanizmalarını kapatır ve gebeliğin rahimde kabulü için ortamı ayarlar.Bu sisteme otoimmun sistem denir.Yine bu hücre yapılarından Naturel Killer adlı hücrenin ki bu hücre kanserle veya herhangi bir mikropla savaşmadaki ana hücredir. Rahimde bu hücrenin azalması gerekirken artması gebelik oluşumunu engeller. Sperm başındaki anormal protein yapılarının varlığı da gebeliğe engel olabilir.

2Hafif derecede tubal(tüp)hastalık

HSG ve laparoskopinin tubal açıklığı belirleme şekilleri farklıdır.HSG,laparoskopi ile gösterilmiş olan peritubal adezyonları göstermeyebilir ancak hafif peritubal adezyonlarında tedavi planındaki etkisi azdır.

3.Endometriozis

Laparoskoik inceleme yapılmadığı ve ultrasonda endometriomaların saptanamadığı durumlarda endometriozisli olgular açıklanamyan tanısı alabilir.

4.İleri kadın yaşı

İleri kadın yaşı herşey de olduğu gibi açıklanamayanda da çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir