Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Aşılama Mı Tüp Bebek Mi?

İnseminasyon ya da halk arasında bilinen diğer ismi ile aşılama tüp bebek tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir. Ancak bebek sahibi olmak için tüp bebek tedavisi görmeye karar veren pek çok çift “aşılama mı tüp bebek mi?” sorusunun yanıtını aramaktadır. Burada önemli olan çiftin yapılan test sonuçları ve tüp bebek tedavisi doktorları arasından seçimde bulundukları doktorlarının görüşüdür.

Tüp Bebek Nedir, Aşılama Nedir?

Aşılama işleminde kadının yumurtası ile erkeğin sperm hücresinin rahim içerisinde kendiliğinden buluşmaları sağlanır. Bunun için gereken en uygun ortam yaratılır kadının ilaçla uyarılması sağlanır. Rahim içi sterilizasyonu için rahim içi yıkanır ve daha sonra erkekten alınan spermler İnseminasyon kateteri kullanılarak  rahim içerisine bırakılır. Bundan sonrası ise doğal süreçtir ve yumurtanın sperm tarafından döllenmesi beklenir. Tüp bebek tedavisi ise  daha komplike bir müdahaledir. Bu müdahalede kadından alınan yumurta hücresi ile erkekten alınan sperm hücresi laboratuvar ortamında tüplerde döllenerek embriyo elde edilmekte ve elde edilen bu embriyo rahme transfer edilmektedir.

Tüp Bebek Mi, Aşılama Mı?

Sağlık Bakanlığı eskiden uygulanan tüp bebek öncesi 3 aşılama sınırını yapılan yeni revizyon ile ikiye indirdi. Bunun nedeni aşılama yöntemi ile kadınların zaman kaybetmesi ve tüp bebek tedavisindeki başarı oranının daha yüksek olmasıdır. Ancak aşılama maliyeti daha düşük olduğu için Sağlık Bakanlığı yine de en az  2 kere aşılama yönteminin uygulanması ve başarısız olması durumunda tüp bebek denemesi yapılmasıdır. Ancak bir kıyaslama yapılması gerekirse tüp bebek tedavi başarı oranı aşılama yöntemine oranla çok daha yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir