Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Doğurganlığı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmelerine rağmen 1 yıl boyunca bebek sahibi olamamaları durumunda ne yazık ki kısırlık ihtimalinin değerlendirilmesi gerekir. Burada yapılan ilk değerlendirmede gebeliğe engel olan fiziksel bir hastalık bulunup bulunmadığı sorgulanır. Ortada fiziki bir nedenin bulunmaması durumunda ise sebepsiz kısırlık ihtimalleri araştırılmaya başlanır. Peki, doğurganlığı etkileyen faktörler nelerdir?

İlerleyen Yaş 

Kadınlarda doğurganlığı etkileyen en önemli faktör hiç kuşkusuz ki ilerleyen yaştır. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda kadınlarda 45 yaşın ardından gebelik ihtimalinin büyük bir oranda düştüğünü yine bu yaşa yaklaşıldıkça da doğurganlık oranının düştüğü görülmektedir.

Tüplerin Tıkanık Olması 

Kadınlarda tüplerin tıkanık olması durumunda ne yazık ki gebelik oluşma şansı sıfırdır. Bu nedenle öncelikle hemen tıkanık olan tüplerin açılması için çalışmalara başlanılmalı, tüplerin açılmasının ardından gebelik ihtimali yeniden değerlendirilmelidir. Buna ek olarak miyom sorunu yaşayan kadınlarda da gebelik ihtimali düşmekle beraber buna ek olarak gebelik oluşsa dahi sonradan düşük yapma ihtimali de yükselmektedir.

Sperm Sayısının Ya Da Kalitesinin Düşük Olması 

Cinsel ilişkiye girilen erkeğin sperm kalitesinin ya da sayısının düşük olması da doğurganlık üzerinde etkilidir. Yapılan son derece basit bir sperm testi ile hem sperm sayısı hem de sperm kalitesi tespit edilebilmektedir. Zaten tüp bebek tedavisi için başvuruda bulunan tüm çiftlere öncelikli olarak yukarıda yazılı olan risklerin değerlendirilmesi amacı ile gerekli tüm testler uygulanmakta ve buna göre tüp bebek tedavisi planlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir