Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

ENDOMETRİOZİS

ENDOMETRİOZİS

Endometriozis rahim içi dokunun uterusta anatomik lokalizasyonun dışında,overler,karın zarı,tüpler,myometrium veya vücudun başka dokularında yerleşmesidir.

Belirtiler:

Pelvik ağrı,dismenore(ağrılı adet),ağrılı cinsel ilişki(disparoni) ve kısırlık

Normal fertil kadınlarda %5 oranında saptanırken,infertil kadınlarda %25-30 oranında saptanır.

İNFERTİLİTE İLE İLİŞKİSİ NEDİR?

Endometriozis başlıca subfertilite ve pelvik ağrıya yol açan bir hastalıktır.Ancak kadının yumurtlama bozukluğunu,tüp ile ilgili hastalıkları ve erkek faktörünü dışlayınca ,geri kalan hastaların %25’de infertilite nedenidir.Normal bir çiftin gebe kalma şanısı yılda %20 iken,endometrioziste %2-10’dur.

Endometriozis hastalığı kendini nasıl gösterir?

-Küçük ektopik odaklar(minimal)

-Anatomik bozukluğa yol açan yapışıklıklar

-Derin yerleşimli çikolata kistleri

Bu hastalık evresi ile ilgili bir puanlama ASRM(Amerikan Üreme Derneği) tarafından meydana getirilmiştir.Periton,over,tüpler üzerindeki implantların veya yapışıklıkları esas alır.Alınan toplam:1-5 arası Evre1(minimal),6-15 arası Evre2(hafif),16-40 arası Evre 3(orta), 40 üzeri(ağır) olarak sınıflandırılır.

Yanlızca bu puan sisteminin gebelik oranları ile kıyaslamada etkin olmadığı gözükmüştür.Son yıllarda hastanın öyküsü ve cerrahi bulguların birleştirilmesi ile yapılan bir sınıflama hastayı iyi prognozlu (iyiye gidiş) ve kötü prognozlu (kötüye gidiş) olarak ayırır.Bu ayrışma de hastayı ya tüp bebeğe yönlendirme ya da diğer tedavi yöntemlerine yönlendirmede yardımcı olur.

ENDOMETRİOZİS NEDEN KISIRLAĞA YOL AÇAR?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir