Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Gebe Kalma Tarihi Hesaplama

Gebe kalmak isteyen çiftler için dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biride gebe kalma tarihi hesaplaması yapmaktır. Yapılan araştırmalar bilimsel olarak kadınlarda yumurtlama dönemi içinde cinsel ilişki yaşanması durumunda gebelik şansının büyük oranda arttığını göstermektir. Bu nedenle hamile kalmak istiyorum diyen kişilerin gebe kalma tarihi hesaplama takvimine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Yumurtlama Dönemi Nedir?

Kadınlarda ovulasyon tarihi olarak ta bilinen yumurtlama dönemi özellikle de aktif cinsel hayata sahip olan kadınlar için büyük önem taşımaktadır. Çünkü bu dönemde ilişkiye giren kadınlarda gebe kalma riski son derece yüksektir.Gebelik isteyen kadınların bu dönemde ilişkiye girmeye çalışmaları önerilirken gebe kalmak istemeyen kadınların ise mutlaka bu dönemde korunmasız ilişkiye girmekten mutlak suretle kaçınmaları çok önemlidir.

Yumurtlama Dönemi Hesaplama 

Yumurtlama dönemini hesaplama işleminde mutlaka kadınların düzenli adet görmeleri gerekir. Düzenli adet gören kadınlarda adet kanamasının başladığı ilk günü takip eden 14. gün itibari ile sayılarak yumurtlama dönemi hesaplanır. Yumurtlama  dönemi hesaplama işleminde belirlenen tarihten 2 gün önce başlanılarak cinsel ilişkiye girilmesi durumunda kadının gebe kalma şansı büyük oranda arttırılacaktır. Ancak her gün cinsel ilişkiye girmek sperm kalitesini olumsuz etkilediği için 2-3 günde bir cinsel ilişkiye girilmesi önerilir. Yani kadının yumurtlama dönemi başlamadan önce erkeğin 3 gün öncesinden cinsel perhiz uygulaması ve bu dönemde ilişkiye girilerek gebelik şansının arttırılması çok önemlidir.

Düzensiz Adet Görenlerde Yumurtlama Zamanı

Düzensiz adet gören kadınlarda yumurtlama zamanı hesaplaması için uygulanacak en etkili yöntem tıpkı gebelik testi kiti gibi satılan yumurtlama testi yapmaktır. Bu testlerde kadınlarda yumurtlama zamanını göstermekte olup bu sayede kesin bir tarih belirlenmesini sağlamaktadır. Yine buna ek olarak yumurtlama döneminde kadınların vücut sıcaklığı yükseliş gösterdiği için ateş takibi yapılması da mümkündür. Ancak ateş sıklıkla farklı nedenlere bağlı olarak yükselebildiği için kesin bir sonuç elde edilmesi oldukça zordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir