Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Gebelik Aşısı Nedir, Ne Zaman Yapılır?

Gelişen teknoloji sağlık alanında pek çok tedavi yöntemine yeni umut ışıkları doğmasına neden olurken bunlardan biride çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere yönelik olarak geliştirilen gebelik aşısı tedavisidir. Peki, gebelik aşısı nedir, ne zaman yapılır?

Tüp Bebek Tedavisi Neden Başarılı Olmaz?

Korunmasız cinsel ilişkiye girmelerine rağmen 12 aylık dönemde doğal yollardan gebe kalamayan kadınlarda ilk tedavi yöntemi olarak tüp bebek tedavisi tercih edilmektedir. Bazı durumlarda 2 kereden fazla deneme yapılmasına rağmen tüp bebek tedavisinde başarı elde edilmesi mümkün değildir. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları özellikle de çocuk sahibi olmak isteyen kadınları olumsuz etkilerken tüp bebek başarısızlık nedenleri olarak;

  • Sperm ve yumurta gelişim dönemlerinde ortaya çıkan sorunlar,
  • Elde edilen embriyo kalitesinin düşük olması,
  • Embriyoda genetik ya da kromozomal bozuklukların bulunması,
  • Embriyonun rahime yerleşimini tamamlayamadan gelişimini çeşitli nedenlerle durdurması,
  • Embriyonun tutunacağı rahim iç yüzeyinde bulunan bir takım sorunlar en çok rastlanılan nedenler olarak öne çıkmaktadır.

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı yaşayan kişilere yönelik olarak günümüzde geliştirilen umut verici tedavi yöntemlerinden biride gebelik aşısı olarak kabul edilmektedir.

Gebelik Aşısı Nedir?

Aslında gebelik aşısı henüz tüm dünyada kullanılan bir uygulama olmayıp hala deneme aşamasında olan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde yumurta toplamı işlemi esnasında annenin rahim duvarına daha sonra toplanan yumurtaların daha rahat tutunmalarını sağlamak amacı ile rahim zarında minik sıyrıklar oluşturulmakta ve bu sıyrıkların olduğu alandaki kanlanma miktarı arttırılmaktadır. Yine anne adayının kanı alınarak kanda bulunan monosit hücreleri laboratuvar ortamında ayrıştırılıp özel bir alanda büyütülmeye çalışılır. Oluşturulan bu kültür ortamı içerisinde bulunan monosit hücreleri yine özel hormonlar ile desteklenir.

Gebelik Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Bu esnada tüp bebek tedavisinde olduğu gibi anneden alınan yumurta ile babadan alınan sperm döllenerek embriyo elde edilir. Elde edilen bu embriyo rahime yerleştirilmeden önce elde edilen monosit sıvısı ile rahim içi yıkanır ve bu sayede embriyonun rahime tutunma şansı yükseltilir. Özellikle de yüksek kaliteli embriyo elde edilmesine rağmen gebeliğin oluşmadığı ya da rahim içi zarı kalınlığının yetersiz kaldığı anne adaylarında denenmesi önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir