Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Gebeliğin meydana gelmesi yani kadındaki yumurtanın erkekten gelen sperm ile döllenmesi ile beraber vücutta büyük bir hızla değişimler meydana gelir. Kadın vücudunda oluşan gebeliğin devam edebilmesini sağlamak amacı ile meydana gelen bu değişimler kadınlarda bazı değişimlerin ortaya çıkmasına da neden olmaktadır. İşte gebeliğe bağlı olarak vücutta oluşan bu değişimlerin ortaya çıkardığı belirtilere gebelik belirtileri adı verilmektedir. Peki, gebelik belirtileri ne zaman başlar?

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebeliğin oluşması ile ortaya çıkan belirtiler her kadında farklı olmakla beraber yine de her kadında ortaya çıkan bazı belirtiler de bulunmaktadır. Örneğin gebelikte mide bulantısı en sık rastlanılan gebelik belirtilerinden biri olmakla beraber yine de bazı kadınlarda hamilelikte mide bulantısı hiç yaşanmamakta, çok hafif geçmekte ya da bazı anne adaylarında son aya kadar son derece ağır olarak seyretmektedir.

Erken hamilelik belirtileri arasında sayılanlar arasında ağızda pas tadı, göğüs uçlarında hassasiyet, kasıkta tek taraflı ağrı ve genital akıntılar yer almaktadır. Ancak doktorların büyük bir bölümü bu belirtilerin psikolojik kaynaklı olduğunu düşünmektedir ve tıp dünyasına göre en erken gebelik belirtisi adet gecikmesidir. Yani bundan önce ortaya çıktığı iddia edilen tüm belirtiler kadınların gebelik beklentileri nedeni ile ortaya çıktığını düşündükleri ve hissettikleri belirtilerdir. Zaten yapılan incelemelerde gebelik şüphesi ve beklentisi içerisinde olan kadınların büyük bir bölümünün adet belirtilerini gebelik belirtisi olarak algıladıkları ve pek çok gebeliği yaşadıklarını dile getirmelerine rağmen adet oldukları ortaya çıkarılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir