Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Gebelik Haftası Nasıl Sayılır?

Gebelik haftasının takip edilmesi olası doğum tarihi hesaplamasının yanı sıra aynı zamanda gebelik takibinin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi içinde çok önemlidir. Bu nedenle gebelik haftasının doğru bir şekilde hesaplanması gerekmektedir. Gebelik hesaplaması düzenli adet gören kadınlarda son adet tarihine göre yapılırken düzensiz adet gören kadınlarda gebelik haftası hesaplaması için ultrasonla görüntülemeden yardım alınmaktadır.

Son Adet Tarihine Göre Doğum Günü Hesaplama 

Hamile olduğunu öğrenen kadınlar için en çok merak edilen soruların başında doğumun hangi tarihte yapılacağı sorusu yer almaktadır. Aslında gebelik haftası hesaplaması muhtemel doğum tarihini vermesinin yanı sıra gebelik takibi içinde çok önemlidir. Çünkü bilindiği üzere gebelik dönemi boyunca sürekli olarak testler yapılarak bebeğin gelişimi takip edilmekte ve gebeliğin ilerleyişi yakından takip edilmektedir.

Düzenli adet gören kadınlarda son adet tarihine göre gebelik haftası hesaplaması yapılabilmektedir. Gebelik kağıtlarının bir çoğunda SATA göre 1 hafta geri ya da 2 hafta geri gibi ibareler yer almaktadır. Peki, SATA göre ne demek? SAT kadın doğum uzmanları tarafından en sık kullanılan terimlerden biri olup Son Adet Tarihi kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Gebelik haftasının ileri olması ya da geri kalması gibi durumlarda ultrasonla gebelik haftası tayini yapılarak öncelikle gebelik haftasının doğruluğu teyit edilmelidir.

Gebelik haftasının 1 hafta ileri ya da geri olması çok büyük bir sorun olarak kabul edilmemekte olup burada önemli olan gebelik takibini yapan doktorun tespitleridir. Düzenli adet gören kadınlarda gebelik haftası hesaplaması Negele Yöntemi adı verilen bir yöntemle hesaplanmakta olup son adet tarihinin ilk günü üzerine 7 eklenerek bulunan yeni tarihten 3 ay geriye gidilir ve bir yıl eklenir. Elde edilen bu tarih kadının tahmini doğum tarihi olarak kabul edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir