Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmeye başladıktan sonra sürekli olarak gebelik haberi beklemesi ne yazık ki son derece sık yaşanan bir durumdur. Hatta birkaç ay geçmesine rağmen gebeliğin oluşmadığı durumlarda çiftlerin üzerinde yaşanan baskı artarak yoğun bir stres yüküne dönüşmektedir. Sürekli olarak gebelik haberi bekleyen çiftlerin merak ettikleri sorulardan biride “hamile olduğumu nasıl anlarım?” sorusudur.

Gebelik Belirtileri 

Kadınlarda aslında gebelik şüphesi yaratan en önemli ve en net belirti adet gecikmesi belirtisidir. Ancak her adet gecikmesi kesin gebelik belirtisi olarak kabul edilmemektedir. Çünkü kadınlarda yoğun stres, miyom ve kistler gibi farklı kadınsal hastalıklarda adet gecikmesi nedenleri arasında bulunmaktadır. Ancak cinsel yönden aktif olarak her kadının adet gecikmesi yaşanması durumunda mutlaka gebelik testi yaparak gebe olup olmadıklarını sorgulamaları gerekmektedir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Gebelik hakkında yapılan araştırmalar sonucunda varılan ortak görüş erken dönem gebelik belirtileri olarak lanse edilen pek çok belirtinin aslında psikolojik kaynaklı olduğunu ortaya koymaktadır. Örneğin erken dönem hamilelik belirtileri arasında yer alan ağızda pas tadı, göğüslerde hassasiyet, kasıkta tek taraflı ağrı gibi belirtilerin pek çoğunun aslında psikolojik kaynaklı olduğuna inanılmaktadır. Zaten forum sitelerinde yapılan küçük bir araştırma dahi pek çok kadının bu belirtileri yaşadıklarını yazdıktan sonra adet gördüklerini dile getirdiklerini göstermektedir.

Gebelik belirtisi ilk olarak adet gecikmesi ile ortaya çıkmakta, daha sonra gebelik haftası ilerledikçe gebelik haftasına bağlı olarak mide bulantısı, kusma, sürekli uyku hissi ve yorgunluk gibi diğer gebelik belirtileri de yaşanmaya başlanmaktadır. Buna ek olarak gebelik ilerledikçe buna başka belirtiler de eşlik edecektir. Yapılacak olan gebelik testi ile bu şüphenin doğru olup olmadığı anlaşılacaktır.

One Comment
  1. Cevapla
    hamilelik belirtileri

    hamilelik konusunda hiç bilgim yoktu ama verdiğiniz bilgiler sayesinde aklımdaki soruların birçoğu gitti ayrıca hamilelik belirtileri taşıdığımı hissediyorum. Umarım verdiğiniz bilgiler ışığında bende sevinirim çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir