Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

İleri Yaşta Tüp Bebek Yaptıranlar

Tüp bebek tedavisinde başarı oranını etkileyen en önemli faktörlerden biride kadının yaşıdır. Ne yazık ki ilerleyen yaş kadınlarda doğurganlığı etkileyen önemli nedenler arasında yer almakta olup ileri yaşta tüp bebek yaptıranlar için bu durum büyük bir dezavantaja  dönüşmektedir. Günümüzde kadınların artık gerek eğitim gerekse de kariyer için çok daha uzun zamanlar ayırmaları ne yazık ki çocuk sahibi olma yaşlarını da ertelemelerine neden olmaktadır.

40 Yaşından Sonra Hamile Kalma Oranı

Kadınlarda ilerleyen yaşın gebe kalmaya olan en önemli olumsuz etkisi hem yumurta kalitesinin hem de yumurta sayısının azalmasıdır. Yumurta kalitesinin düşmesi ne yazık ki kromozomların yapılarının da bozularak sakat doğum riskinin yükselmesi anlamına gelmektedir. Ancak zaten tüp bebek tedavisi aşamalarında yumurtalar tek tek incelenerek en kaliteli olanlarının kullanılması bu riski bariz oranda azaltır. Ancak yine de ilerleyen yaşın getirdiği riskler yok sayılamayacak kadar fazla ve ciddidir.

Hormonal Durum ve Yumurta Rezervi Çok Önemli 

Tedavinin risklerini anlayarak bunları kabul eden kadınlarda ilerleyen yaşta tüp bebek tedavisi yapılabilmektedir. Ancak bunun zorlu bir süreç olduğu ve gebeliğin hemen olmayacağının bilinci ile yola çıkılmalıdır. Bu aşamada kadının hormonal durumu kontrol edilir ve gebeliğe engel olan bir sorun olup olmadığı incelenir. Hormon düzeyinin bozulduğu kadınlarda ne yazık ki tüp bebek tedavisi olumlu sonuçlanamaz bu tedavi uygulansa dahi sonuç başarısız olacağı için hiç başlanmamalıdır. Ancak ilerleyen yaşa rağmen kadının hormon düzeylerinin normal olduğu ve yumurta rezervi ile yumurta kalitesi yüksek olan kadınlarda başarı elde edilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir