Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

İsteyen Herkes Tüp Bebek Yaptırabilir Mi?

Tüp bebek tedavisi olarak çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin en çok merak ettikleri sorulardan biride “isteyen herkes tüp bebek yaptırabilir mi?” sorusudur. Ne yazık ki tüp bebek tedavisi isteyen herkese yapılamamaktadır. Burada önemli olan bebek sahibi olmak isteyen çiftin tüp bebek tedavisine olan uygunluğudur. Peki, kimler tüp bebek yaptırabilir, kimler yaptıramaz?

 Tüp Bebek Kimlere Yapılır?

Öncelikle tüp bebek tedavisi için yaş sınırına takılmayan kişilerin mutlaka öncesinde 1 sene boyunca korunmasız cinsel ilişkiye girmeleri, buna rağmen normal koşullarda gebe kalamamaları gerekmektedir. 30 yaşından büyük kadınlar için ise bu sınır 6 ay olarak uygulanmaktadır. Bu dönemde hamile kalmayan ve sebepsiz kısırlık yaşayan çiftlerde tüp bebek tedavisi son derece başarılı sonuçlar vermekte ve çoğunlukla ilk denemede gebelik sonucu elde edilmektedir. Aşağıda yer alan koşulları taşımayan tüm çiftlerde tüp bebek tedavisi denenebilir.

Tüp Bebek Kimlere Yapılamaz?

  • Spermi olmayan erkeklerde tüp bebek tedavisi ancak yumurtalıklardan alınan parçalardan sperm elde edilebilmesi durumunda yapılabilmektedir. Bunun dışındaki durumlarda ne yazık ki tüp bebek tedavisi uygulanamaz.
  • Yine kadınlarda da dölleme işleminde kullanılabilecek olgunluğa sahip yumurta elde edilmesi gerekmektedir.
  • Bebeğin rahimde gelişmesi gerektiği için rahmi olmayan ya da rahmi çeşitli nedenlerle alınan kadınlarda tüp bebek tedavisi uygulanamaz.
  • Hormon bozukluğu yaşayan ve menopoza giren kadınlarda da tüp bebek tedavisi uygulanamamaktadır.
  • Sperm sayısı 10 milyonun altında olan erkeklerde tüp bebek tedavisi ise uygulanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir