Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

All Posts in Category: gebelik

Normal Doğum Mu, Sezaryenle Doğum Mu?

Kadınlarda gebelik süreci yaklaşık 40 hafta devam etmektedir. Doğuma yaklaşıldıkça anne adaylarının bir çoğu doğum yöntemlerini araştırmaya başlar. Nasıl doğum yapacağına karar vermeye çalışan anne adayları “normal doğum mu, sezaryenle doğum mu?” ikilemini yaşamaktadır. Burada bilinmesi gereken en önemli nokta sezaryenle doğumun sadece zorunlu olunan durumlarda tercih edilen bir müdahale yöntemi olduğudur.

Sezaryenle Doğum Nedir?

Doğumun çeşitli nedenlerle vajinal olarak gerçekleşmesinin mümkün olmadığı gebeliklerde karın bölgesine açılan kesi ile yapılmasına sezaryenle doğum adı verilmektedir. Sezaryenle doğum nedenleri arasında kadının çatısının dar olması, iri bebek, anne adayının normal doğum yapmalarını engelleyen yüksek tansiyon ve kalp hastalığı gibi kronik rahatsızlıklarının bulunması ya da doğum fobisi yaşaması gibi nedenler ilk sıralarda yer almaktadır. Son yıllarda sezaryenle doğum oranlarının çok hızlı bir şekilde artması neden ile artık keyfi sezaryenle doğum uygulamaları son bulmuş ve sadece gerçekten zorunlu olunan durumlarda sezaryenle doğum gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.

Ağrısız Normal Doğum Nasıl Yapılır?

Sezaryenle doğum çoğu anne adayı tarafından daha kolay ve daha ağrısız bulunduğu için tercih edilmektedir. Ancak son yıllarda geliştirilen özel ağrısız doğum yöntemleri sayesinde çok daha kolay bir şekilde doğum yapılmasının önü açılmıştır. Epidural normal doğum ve suda doğum gibi yöntemler sayesinde anne adaylarının çok daha rahat bir şeklide doğum yapmaları sağlanırken burada doğumu yaptıracak olan doktor ile hastanın uyumu ve kurduğu ilişkide çok önemlidir.

Read More

Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin dikkat etmeleri gereken önemli noktalardan biride yumurtlama dönemi takibidir. Çünkü bu dönemde cinsel ilişkiye giren çiftlerin bebek sahibi olma ihtimalleri büyük oranda yükselmekte ve gebelik şansları artmaktadır. Yumurtlama dönemi takibi için günümüzde akıllı telefonlara indirilebilen uygulamalar bulunmakla beraber yumurtlama dönemi hesaplama işlemi de yapılabilmektedir.

Yumurtlama Dönemi Nasıl Hesaplanır?

Yumurtlama döneminin hesaplanması için mutlak suretle kadının düzenli adet görmesi gerekir. Düzensiz adet gören kadınlarda yumurtlama dönemi hesaplaması otomatik hesaplama yöntemleri ile yanlış sonuçlar vereceği için tercih edilmemelidir. Düzensiz adet görenlerde yumurtlama dönemi hesaplaması için ise özel olarak satılan yumurtlama dönemi kitleri kullanılmalıdır. Bu kitler aynı hamilelik testi kitleri gibi olup kadının idrar numunesi üzerinden ovülasyon tarihi hesaplaması yapar. Yumurtlama dönemine girildiğinde test çizgisi olumlu sonuç verir ve yumurtlama döneminin başladığı haberini verir.

Ovülasyon Tarihi Hesaplama 

Yumurtlama dönemi hesaplama ya da bilinen diğer adı ile ovülasyon tarihi hesaplama adet günü temel alınarak yapılır. Kadının adet dönemini takip eden 11. ile 16. günleri arasında kalan aralık yumurtlama dönemi olarak kabul edilir. Bu dönemde ilişkiye giren kadınların hamile kalma ihtimalleri daha yüksektir. Gebelik şansını arttırmak için erkeğin de bu tarih öncesi cinsel perhiz yapması gerekir. Bu sayede sperm kalitesini arttırmak için gerekli adım atılmış olur ve gebelik şansı bariz oranda arttırılır.

Read More

Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Gebeliğin meydana gelmesi yani kadındaki yumurtanın erkekten gelen sperm ile döllenmesi ile beraber vücutta büyük bir hızla değişimler meydana gelir. Kadın vücudunda oluşan gebeliğin devam edebilmesini sağlamak amacı ile meydana gelen bu değişimler kadınlarda bazı değişimlerin ortaya çıkmasına da neden olmaktadır. İşte gebeliğe bağlı olarak vücutta oluşan bu değişimlerin ortaya çıkardığı belirtilere gebelik belirtileri adı verilmektedir. Peki, gebelik belirtileri ne zaman başlar?

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebeliğin oluşması ile ortaya çıkan belirtiler her kadında farklı olmakla beraber yine de her kadında ortaya çıkan bazı belirtiler de bulunmaktadır. Örneğin gebelikte mide bulantısı en sık rastlanılan gebelik belirtilerinden biri olmakla beraber yine de bazı kadınlarda hamilelikte mide bulantısı hiç yaşanmamakta, çok hafif geçmekte ya da bazı anne adaylarında son aya kadar son derece ağır olarak seyretmektedir.

Erken hamilelik belirtileri arasında sayılanlar arasında ağızda pas tadı, göğüs uçlarında hassasiyet, kasıkta tek taraflı ağrı ve genital akıntılar yer almaktadır. Ancak doktorların büyük bir bölümü bu belirtilerin psikolojik kaynaklı olduğunu düşünmektedir ve tıp dünyasına göre en erken gebelik belirtisi adet gecikmesidir. Yani bundan önce ortaya çıktığı iddia edilen tüm belirtiler kadınların gebelik beklentileri nedeni ile ortaya çıktığını düşündükleri ve hissettikleri belirtilerdir. Zaten yapılan incelemelerde gebelik şüphesi ve beklentisi içerisinde olan kadınların büyük bir bölümünün adet belirtilerini gebelik belirtisi olarak algıladıkları ve pek çok gebeliği yaşadıklarını dile getirmelerine rağmen adet oldukları ortaya çıkarılmaktadır.

Read More

Tüp Bebekte Gebelik Testi Kaç Günde Belli Olur?

Tüp bebek tedavisinin başarılı olup olmadığını ortaya koyan en önemli sonuç yapılan gebelik testidir. Tüp bebekte gebelik testi mümkün olan en kısa sürede yapılmakta olup en erken sonucun alınabilmesi için kanda gebelik testi uygulanmaktadır. Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi atılan son adımdır. Bu adımın ardından embriyo transferini takip eden 12. gün içerisinde gebelik testi yapılarak kanda B-HCG hormonu seviyesi taraması yapılır.

Kanda Gebelik Testi 

Gebeliğin oluşmasının ardından kadının vücudunda oluşan bu gebeliğin desteklenmesi amacı ile büyük değişimler yaşanmaktadır. Vücutta hormon değişimleri ile oluşan gebelik desteklenir. Kanda gebeliğe bağlı olarak yükselişe geçen ilk hormon B-HCG hormonudur. Bu nedenle tüm gebelik testleri bu hormonun tespit edilmesine yönelik olarak geliştirilen testlerdir. Bu hormon ilk olarak kanda yükselişe geçer ve kanın böbrekler tarafından süzülmesine bağlı olarak idrarda da bir süre sonra yükselmeye başlar.

Bu nedenle en erken gebelik testi sonucu kanda gebelik testi ile elde edilebilmektedir. Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi sonrasında bu transferi takip eden 12. gün itibari ile kanda gebelik testi yapılarak tedavinin başarılı olup olmadığı yani gebelik başarısının elde edilip edilmediği bu test ile anlaşılmaktadır. Gebelik testinin pozitif çıkması durumunda tüp bebek tedavisinde gebelik başarısı elde edildiği anlaşılır ve anne adayı takip altına alınarak ilerleyen dönemde yeniden kanda gebelik testi tekrarlanır. Buna ek olarak ultrason ile gebelik kesesinin görüntülenmesi içinde randevu verilir ve ileri tetkiklere başlanır.

Read More

Tüp Bebekte Dış Gebelik Olur Mu?

Tüm gebeliklerde olduğu gibi tüp bebek tedavisi ile elde edilen gebeliklerde de ne yazık ki dış gebelik riski bulunmaktadır. Ancak plansız gerçekleşen gebeliklerin aksine tüp bebek tedavisi ile elde edilen gebeliklerde anne adayı önceden detaylı bir çok testten geçirildiği için henüz gebelik öncesinde tüplerin dar olması gibi dış gebeliğe sebebiyet verebilecek nedenler belirlenerek önlenebilmektedir.

Ancak yine de tüp bebek tedavisinde dış gebelik riski her zaman mevcuttur. Bunun nedeni embriyonun yol boyunca rahim dışında başka bir yere tutunma riskinin her zaman mevcut olmasıdır. Bu riski engellemek için ise yapılabilecek hiçbir şey yoktur. Tüp bebek tedavisinin bu aşamada sağlayabileceği en büyük yarar dış gebelik olursa bunun mümkün olan en kısa sürede tespit edilebilmesini sağlamasıdır.

Tüp bebekte gebelik testi embriyo transferi yapılan tarihi takip eden 12. gün yapılmaktadır. Bu test ile gebelik hormonu seviyesi ölçülerek gebeliğin var olup olmadığı sorgulanır. Ancak gebelik kesesi çok küçük olduğu için ultrason ile görüntüleme yapılması mümkün değildir. Bu ancak en erken gebelik testini takip eden 2. hafta itibari ile yapılabilir. Bu muayene aynı zamanda ilk gebelik takibi olarak kabul edilir ve bu takipte gebelik kesesinin rahim içerisinde olup olmadığını yani dış gebelik olup olmadığını gösterir. Dış gebelik tanısı konulması durumunda ne yazık ki gebeliğin sonlandırılması gerekir. Normal gebelik olduğu belirlenirse gebelik takibi için ikinci randevu planlaması yapılarak gebelik sürecinin takibine başlanır.

Read More

Yalancı Doğum Sancısı Ne Zaman Başlar?

Anne adaylarının pek çoğunun panik bir durumda hastaneye gitmelerine dahi neden olabilen yalancı doğum sancıları aslında vücudun doğuma hazırlık sürecinde yaşadığı kasılma alıştırmalarıdır. Yalancı doğum sancısı ile gerçek doğum sancısı birbirinden dikkatli dinlenildiği takdirde son derece kolay bir şekilde ayrılabilmektedir. Bunun için tek yapılması gereken anne adayının sakinliğini koruyarak sancılarını takip etmesi ve aradaki farkı algılamasıdır. Peki, yalancı doğum sancısı ne zaman başlar?

Yalancı Doğum Sancısı Nedir?

Yalancı doğum sancısı genelde gebeliğin son 3 aylık döneminde yaşanmaktadır ve amaçlarının vücudu gebeliğe hazırlama olduğuna inanılmaktadır. Ancak bazı gebeliklerde 4. ayda da ortaya çıktığı görülmektedir. Erken başlayan yalancı doğum sancıları bir risk oluşturmamakta olup anne adayının yalancı doğum sancıları geldiği anda dinlenmesi ve sancı atağının geçmesini beklemesi önerilir.

Yalancı Doğum Sancıları Ne Kadar Sürer?

Gerçek doğum sancıları ile yalancı doğum sancılarını ayıran en önemli fark yalancı doğum sancılarının düzensiz ve geçici olan sancılar olmasıdır. Yalancı doğum sancılar yaklaşık olarak 30 ya da 60 saniye sürmektedir. Gerçek doğum sancıları ise daha uzun süreli sancılardır ve bu sancılar sürekli olarak şiddetlenerek artış gösterir. Gerçek doğum sancılarının her biri birbirini takip eder ve belirli bir düzen içinde gerçekleşir.

Yalancı doğum sancılarını gerçek doğum sancılarından ayıran en önemli fark anne adayının ayaklarını yüksek bir yere kaldırarak dinlenmesi sonucunda yalancı doğum sancılarının geçerken gerçek doğum sancılarının hiçbir şekilde azalmaması ve şiddetini yitirmemesidir.

Read More

Gebe Kalma Tarihi Hesaplama

Gebe kalmak isteyen çiftler için dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biride gebe kalma tarihi hesaplaması yapmaktır. Yapılan araştırmalar bilimsel olarak kadınlarda yumurtlama dönemi içinde cinsel ilişki yaşanması durumunda gebelik şansının büyük oranda arttığını göstermektir. Bu nedenle hamile kalmak istiyorum diyen kişilerin gebe kalma tarihi hesaplama takvimine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Yumurtlama Dönemi Nedir?

Kadınlarda ovulasyon tarihi olarak ta bilinen yumurtlama dönemi özellikle de aktif cinsel hayata sahip olan kadınlar için büyük önem taşımaktadır. Çünkü bu dönemde ilişkiye giren kadınlarda gebe kalma riski son derece yüksektir.Gebelik isteyen kadınların bu dönemde ilişkiye girmeye çalışmaları önerilirken gebe kalmak istemeyen kadınların ise mutlaka bu dönemde korunmasız ilişkiye girmekten mutlak suretle kaçınmaları çok önemlidir.

Yumurtlama Dönemi Hesaplama 

Yumurtlama dönemini hesaplama işleminde mutlaka kadınların düzenli adet görmeleri gerekir. Düzenli adet gören kadınlarda adet kanamasının başladığı ilk günü takip eden 14. gün itibari ile sayılarak yumurtlama dönemi hesaplanır. Yumurtlama  dönemi hesaplama işleminde belirlenen tarihten 2 gün önce başlanılarak cinsel ilişkiye girilmesi durumunda kadının gebe kalma şansı büyük oranda arttırılacaktır. Ancak her gün cinsel ilişkiye girmek sperm kalitesini olumsuz etkilediği için 2-3 günde bir cinsel ilişkiye girilmesi önerilir. Yani kadının yumurtlama dönemi başlamadan önce erkeğin 3 gün öncesinden cinsel perhiz uygulaması ve bu dönemde ilişkiye girilerek gebelik şansının arttırılması çok önemlidir.

Düzensiz Adet Görenlerde Yumurtlama Zamanı

Düzensiz adet gören kadınlarda yumurtlama zamanı hesaplaması için uygulanacak en etkili yöntem tıpkı gebelik testi kiti gibi satılan yumurtlama testi yapmaktır. Bu testlerde kadınlarda yumurtlama zamanını göstermekte olup bu sayede kesin bir tarih belirlenmesini sağlamaktadır. Yine buna ek olarak yumurtlama döneminde kadınların vücut sıcaklığı yükseliş gösterdiği için ateş takibi yapılması da mümkündür. Ancak ateş sıklıkla farklı nedenlere bağlı olarak yükselebildiği için kesin bir sonuç elde edilmesi oldukça zordur.

Read More

Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmeye başladıktan sonra sürekli olarak gebelik haberi beklemesi ne yazık ki son derece sık yaşanan bir durumdur. Hatta birkaç ay geçmesine rağmen gebeliğin oluşmadığı durumlarda çiftlerin üzerinde yaşanan baskı artarak yoğun bir stres yüküne dönüşmektedir. Sürekli olarak gebelik haberi bekleyen çiftlerin merak ettikleri sorulardan biride “hamile olduğumu nasıl anlarım?” sorusudur.

Gebelik Belirtileri 

Kadınlarda aslında gebelik şüphesi yaratan en önemli ve en net belirti adet gecikmesi belirtisidir. Ancak her adet gecikmesi kesin gebelik belirtisi olarak kabul edilmemektedir. Çünkü kadınlarda yoğun stres, miyom ve kistler gibi farklı kadınsal hastalıklarda adet gecikmesi nedenleri arasında bulunmaktadır. Ancak cinsel yönden aktif olarak her kadının adet gecikmesi yaşanması durumunda mutlaka gebelik testi yaparak gebe olup olmadıklarını sorgulamaları gerekmektedir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Gebelik hakkında yapılan araştırmalar sonucunda varılan ortak görüş erken dönem gebelik belirtileri olarak lanse edilen pek çok belirtinin aslında psikolojik kaynaklı olduğunu ortaya koymaktadır. Örneğin erken dönem hamilelik belirtileri arasında yer alan ağızda pas tadı, göğüslerde hassasiyet, kasıkta tek taraflı ağrı gibi belirtilerin pek çoğunun aslında psikolojik kaynaklı olduğuna inanılmaktadır. Zaten forum sitelerinde yapılan küçük bir araştırma dahi pek çok kadının bu belirtileri yaşadıklarını yazdıktan sonra adet gördüklerini dile getirdiklerini göstermektedir.

Gebelik belirtisi ilk olarak adet gecikmesi ile ortaya çıkmakta, daha sonra gebelik haftası ilerledikçe gebelik haftasına bağlı olarak mide bulantısı, kusma, sürekli uyku hissi ve yorgunluk gibi diğer gebelik belirtileri de yaşanmaya başlanmaktadır. Buna ek olarak gebelik ilerledikçe buna başka belirtiler de eşlik edecektir. Yapılacak olan gebelik testi ile bu şüphenin doğru olup olmadığı anlaşılacaktır.

Read More

Gebelik Aşısı Nedir, Ne Zaman Yapılır?

Gelişen teknoloji sağlık alanında pek çok tedavi yöntemine yeni umut ışıkları doğmasına neden olurken bunlardan biride çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere yönelik olarak geliştirilen gebelik aşısı tedavisidir. Peki, gebelik aşısı nedir, ne zaman yapılır?

Tüp Bebek Tedavisi Neden Başarılı Olmaz?

Korunmasız cinsel ilişkiye girmelerine rağmen 12 aylık dönemde doğal yollardan gebe kalamayan kadınlarda ilk tedavi yöntemi olarak tüp bebek tedavisi tercih edilmektedir. Bazı durumlarda 2 kereden fazla deneme yapılmasına rağmen tüp bebek tedavisinde başarı elde edilmesi mümkün değildir. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları özellikle de çocuk sahibi olmak isteyen kadınları olumsuz etkilerken tüp bebek başarısızlık nedenleri olarak;

  • Sperm ve yumurta gelişim dönemlerinde ortaya çıkan sorunlar,
  • Elde edilen embriyo kalitesinin düşük olması,
  • Embriyoda genetik ya da kromozomal bozuklukların bulunması,
  • Embriyonun rahime yerleşimini tamamlayamadan gelişimini çeşitli nedenlerle durdurması,
  • Embriyonun tutunacağı rahim iç yüzeyinde bulunan bir takım sorunlar en çok rastlanılan nedenler olarak öne çıkmaktadır.

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı yaşayan kişilere yönelik olarak günümüzde geliştirilen umut verici tedavi yöntemlerinden biride gebelik aşısı olarak kabul edilmektedir.

Gebelik Aşısı Nedir?

Aslında gebelik aşısı henüz tüm dünyada kullanılan bir uygulama olmayıp hala deneme aşamasında olan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde yumurta toplamı işlemi esnasında annenin rahim duvarına daha sonra toplanan yumurtaların daha rahat tutunmalarını sağlamak amacı ile rahim zarında minik sıyrıklar oluşturulmakta ve bu sıyrıkların olduğu alandaki kanlanma miktarı arttırılmaktadır. Yine anne adayının kanı alınarak kanda bulunan monosit hücreleri laboratuvar ortamında ayrıştırılıp özel bir alanda büyütülmeye çalışılır. Oluşturulan bu kültür ortamı içerisinde bulunan monosit hücreleri yine özel hormonlar ile desteklenir.

Gebelik Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Bu esnada tüp bebek tedavisinde olduğu gibi anneden alınan yumurta ile babadan alınan sperm döllenerek embriyo elde edilir. Elde edilen bu embriyo rahime yerleştirilmeden önce elde edilen monosit sıvısı ile rahim içi yıkanır ve bu sayede embriyonun rahime tutunma şansı yükseltilir. Özellikle de yüksek kaliteli embriyo elde edilmesine rağmen gebeliğin oluşmadığı ya da rahim içi zarı kalınlığının yetersiz kaldığı anne adaylarında denenmesi önerilmektedir.

Read More

Gebelik Haftası Nasıl Sayılır?

Gebelik haftasının takip edilmesi olası doğum tarihi hesaplamasının yanı sıra aynı zamanda gebelik takibinin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi içinde çok önemlidir. Bu nedenle gebelik haftasının doğru bir şekilde hesaplanması gerekmektedir. Gebelik hesaplaması düzenli adet gören kadınlarda son adet tarihine göre yapılırken düzensiz adet gören kadınlarda gebelik haftası hesaplaması için ultrasonla görüntülemeden yardım alınmaktadır.

Son Adet Tarihine Göre Doğum Günü Hesaplama 

Hamile olduğunu öğrenen kadınlar için en çok merak edilen soruların başında doğumun hangi tarihte yapılacağı sorusu yer almaktadır. Aslında gebelik haftası hesaplaması muhtemel doğum tarihini vermesinin yanı sıra gebelik takibi içinde çok önemlidir. Çünkü bilindiği üzere gebelik dönemi boyunca sürekli olarak testler yapılarak bebeğin gelişimi takip edilmekte ve gebeliğin ilerleyişi yakından takip edilmektedir.

Düzenli adet gören kadınlarda son adet tarihine göre gebelik haftası hesaplaması yapılabilmektedir. Gebelik kağıtlarının bir çoğunda SATA göre 1 hafta geri ya da 2 hafta geri gibi ibareler yer almaktadır. Peki, SATA göre ne demek? SAT kadın doğum uzmanları tarafından en sık kullanılan terimlerden biri olup Son Adet Tarihi kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Gebelik haftasının ileri olması ya da geri kalması gibi durumlarda ultrasonla gebelik haftası tayini yapılarak öncelikle gebelik haftasının doğruluğu teyit edilmelidir.

Gebelik haftasının 1 hafta ileri ya da geri olması çok büyük bir sorun olarak kabul edilmemekte olup burada önemli olan gebelik takibini yapan doktorun tespitleridir. Düzenli adet gören kadınlarda gebelik haftası hesaplaması Negele Yöntemi adı verilen bir yöntemle hesaplanmakta olup son adet tarihinin ilk günü üzerine 7 eklenerek bulunan yeni tarihten 3 ay geriye gidilir ve bir yıl eklenir. Elde edilen bu tarih kadının tahmini doğum tarihi olarak kabul edilir.

Read More