Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

All Posts in Category: IVF

Tüp Bebek Aşamaları

Tüp bebek tedavisi son derece komplike bir tedavi programı olup her aşama birbirini takip eder niteliktedir. Yine tüp bebek tedavisinin başarısı için mutlaka bir önceki adımın kusursuz olarak tamamlanması gerekir. Tüp bebek aşamaları arasında ilki çiftin doktoru ile tanışma toplantısıdır. Bu toplantıda tüp bebek doktoru çiftin sorularını yanıtlayacak ve tedavi süreci ile ilgili olarak bilgilendirmede bulunacaktır.

Çiftin karar vermesi durumunda tüp bebek testleri yapılarak çiftin tüp bebek tedavisine olan uygunluğu araştırılır. Tüp bebek tedavisine engel oluşturabilecek bir sorun bulunmaması durumunda tedavi planlaması yapılır. İkinci aşama için randevu verilir. Kadının adet döneminin ikinci günü ya da üçüncü günü randevu planlamasında bulunulur ve yumurta gelişimini destekleyen iğnelere başlanır. İğnelere başlanması ile beraber sürekli olarak kadın takibe alınır ve yumurta gelişimi yakından incelenir.

Yumurtalardan en az 3 tanesinin 17 mm boyutuna ulaşması durumunda yumurta çatlatma iğnesi yapılır ve tedavinin ikinci aşamasına geçilir. Tüp bebek yumurta toplama işlemi için iğnenin yapıldığı saati takip eden 36. saate randevu verilir. Verilen randevu saatinde kadından yumurta toplanır ve erkekten alınan sperm ile kadından toplanan yumurta laboratuvar ortamında döllenerek embriyolar elde edilir. Elde edilen embriyolar kalitelerine göre ayrılır ve en iyi olan için embriyo transferi gerçekleştirilir. Bu transferi takip eden süreçte embriyonun tutunması için destekleyici hormonlar verilir ve embriyo transferinin 12. günü kanda gebelik testi yapılarak süreç tamamlanır.

Read More

IVF Gebelik Nedir?

İn vitro fertilizasyon kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltma olan IVF aslında halk arasında tüp bebek tedavisi adı ile bilinen kısırlık tedavi yöntemlerinden biridir. Bu yöntemde bebek sahibi olmak isteyen anne adayından alınan yumurta ile baba adayından alınan sperm hücresi laboratuvar ortamında özel yöntemler kullanılarak döllenmekte, elde edilen embriyo uygun dönemde rahim içerisine transfer edilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi 

Pek çok çift tüp bebek öncesi aşılama yöntemini denemektedir. Aşılama yönteminin daha düşük maliyetli olması tüp bebek devlet katkısı almak isteyen çiftlerin öncelikle bu yöntemi denemelerini zorunlu kılmaktadır. Çünkü devlet tüp bebek öncesinde en az 2 aşılama denemesi yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Ancak bu yöntemi deneyen ve başarısız olan çiftlerin tüp bebek tedavisinde devlet desteği almalarına izin verilmektedir.

Eskiden uygulanan bu sınır 3 olurken yapılan yeni güncelleme ile beraber aşılama denemesi 2 kereye düşürülmüştür. Özellikle de tüp bebek tedavisindeki yeni gelişmeler ile tüp bebek başarı oranı yüzdelerinde yaşanan yükselişin bundaki payı büyüktür. Yani yapılan araştırmalar IVF gebelik oranlarının aşılama yöntemi ile elde edilen gebelik oranlarından çok daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.

Tüp Bebek Nasıl Yapılıyor?

Tüp bebek tedavisindeki ilk aşama bebek sahibi olmak isteyen çiftin doktor ile görüşmesidir. Bu görüşme esnasında doktor süreç hakkında aileyi bilgilendirir ve tüp bebek tedavisine uygun olup olmadıklarını inceler. Bunun ardından kısırlık nedenleri hakkında araştırma yapılarak bebek sahibi olmayı engelleyen bir hastalığın olup olmadığı incelenerek tüp bebek tedavisi sürecine geçilir. Anne adayından alınan yumurta hücresi ile baba adayından alınan sperm hücresi tüpte döllenerek embriyo elde edilir ve elde edilen embriyo rahim içerisine transfer edilerek gebelik denemesi yapılır.

Read More

Aşılama Mı Tüp Bebek Mi?

İnseminasyon ya da halk arasında bilinen diğer ismi ile aşılama tüp bebek tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir. Ancak bebek sahibi olmak için tüp bebek tedavisi görmeye karar veren pek çok çift “aşılama mı tüp bebek mi?” sorusunun yanıtını aramaktadır. Burada önemli olan çiftin yapılan test sonuçları ve tüp bebek tedavisi doktorları arasından seçimde bulundukları doktorlarının görüşüdür.

Tüp Bebek Nedir, Aşılama Nedir?

Aşılama işleminde kadının yumurtası ile erkeğin sperm hücresinin rahim içerisinde kendiliğinden buluşmaları sağlanır. Bunun için gereken en uygun ortam yaratılır kadının ilaçla uyarılması sağlanır. Rahim içi sterilizasyonu için rahim içi yıkanır ve daha sonra erkekten alınan spermler İnseminasyon kateteri kullanılarak  rahim içerisine bırakılır. Bundan sonrası ise doğal süreçtir ve yumurtanın sperm tarafından döllenmesi beklenir. Tüp bebek tedavisi ise  daha komplike bir müdahaledir. Bu müdahalede kadından alınan yumurta hücresi ile erkekten alınan sperm hücresi laboratuvar ortamında tüplerde döllenerek embriyo elde edilmekte ve elde edilen bu embriyo rahme transfer edilmektedir.

Tüp Bebek Mi, Aşılama Mı?

Sağlık Bakanlığı eskiden uygulanan tüp bebek öncesi 3 aşılama sınırını yapılan yeni revizyon ile ikiye indirdi. Bunun nedeni aşılama yöntemi ile kadınların zaman kaybetmesi ve tüp bebek tedavisindeki başarı oranının daha yüksek olmasıdır. Ancak aşılama maliyeti daha düşük olduğu için Sağlık Bakanlığı yine de en az  2 kere aşılama yönteminin uygulanması ve başarısız olması durumunda tüp bebek denemesi yapılmasıdır. Ancak bir kıyaslama yapılması gerekirse tüp bebek tedavi başarı oranı aşılama yöntemine oranla çok daha yüksektir.

Read More

Tüp Bebekte Düşükler Neden Olur?

Normal gebeliklerde olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de düşük riski her zaman bulunmaktadır. Anne adaylarının gebe kaldıkları müjdesini aldıktan sonra yaşadıkları düşükler ne yazık ki bu büyük mutluluğu bir anda büyük bir hüzne çevirmektedir. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen özellikle de ilk gebelikte düşük riskinin çok yüksek olduğu unutulmamalıdır. Gebeliğin 20. haftadan önce sonlanması durumunda yaşanan bu duruma düşük adı verilmektedir. Peki, tüp bebekte düşükler neden olur?

Tüp Bebekte Düşük 

Ne yazık her gebelikte belirli bir dönem düşük riski bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar özellikle de ilk gebeliklerde düşük riskinin çok daha yüksek olduğunu göstermektedir. Gebeliğin sonlanmasına neden olan düşüklerde çoğu zaman hiçbir neden dahi bulunamaz. Yine bazı durumlarda düşüğün ortaya çıkması kaçınılmazdır. Tüp bebekte düşük nedenleri arasında en sık rastlanılanı kadınlarda yaşanan kanda pıhtılaşma sorunu görülmektedir. Yaşanan bu tip sorunlarda anne adayının göbekten yapılan özel bir iğne kullanması ve kanda pıhtılaşma değerlerinin normal sınıra düşmesinin ardından tedaviye yeniden başlanmaktadır.

Yine miyom gibi bazı kadın hastalıkları, rahim içerisinde doğuştan bulunan anomaliler, rahim ağzının yetersiz kalması, rahim içi yapışıklıkları ve anne ya da baba adayında bulunan genetik olumsuzluklar düşüklere neden olabilmektedir. Yine şeker hastalığı ve guatr gibi hormon bozuklukları yaşanmasına neden olan hastalıklar da düşük yaşanmasına sebebiyet verebilmektedir. Tüp bebek tedavisinde düşük riskini minimum seviyeye çekebilmek için anne adayının kesinlikle embriyo transferi sonrası anne adayının ağır egzersizlerden ve işlerden kendisini koruması, yoğun stres altına girmemesi ve kullandığı ilaçlar var ise bu konu hakkında mutlaka doktorunu bilgilendirmesi çok önemlidir.

Read More

Tüp Bebek

Tüp bebek, doğal yollarla gebelik şansı olmayan çiftler için erkekten alınan spermler ile kadından alınan yumurtaların laboratuar ortamında döllenmesi sonucu embriyo oluşması, oluşan embriyoların tekrar anne rahmine yerleştirilmesi işlemidir.

Doğal yollardan kasıt, çiftlerin 1 yıl boyunca düzenli bir şekilde korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmesi sonucu gebelik oluşmaması durumudur. Bu durumda çiftler Interfil olarak kabul edilir ve tüp bebek tedavi yöntemlerinin uygulanması için ileri düzey tetkik ve muayene işlemleri yapılır.

İçindekiler

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Kadın vücudu yumurtlama için vücutta doğal yollar ile hormon üretir. Tüp bebek tedavisinde birden fazla yumurta elde edilmesi için vücuda enjeksiyon ile yüksek dozlarda hormon verilir. Yumurtaların gelişimi düzenli olarak ultrasonografi ve kan tahlilleri ile takip edilir. Kadın yumurtaları yeteri kadar geliştikleri zaman yaklaşık 17mm ile 21mm boyutlarına ulaştıklarında iğne ile yumurta çatlatma işlemi yapılır. Yumurta çatlatma işleminden 34-37 saat sonra uygun ameliyathane ortamında ve tercihe göre anestezi uygulanarak vajinal bölgeden özel iğne ile yumurta toplama işlemi yapılır.

Bu arada erkekten alınan sperm ile kadından alınan yumurtalar laboratuarda uygun koşullar altında döllenerek embriyo elde edilir. Embriyoların bölünme oranları ve gelişim durumları takip edilir. Rahme tutunma ihtimali yüksek olan kaliteli embriyolar seçilir ve özel aletlerle tekrar anne rahmine yerleştirilir.

Ayrıca kullanılmayan embriyolar arasından kaliteli embriyolar seçilerek dondurulur. Gebe kalınmaması durumunda dondurulan embriyolar tekrar kullanılabilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Toplama İşlemleri

Yumurta çatlatma işleminden yaklaşık 34-37 sonra yapılır. Biraz ağrıya neden olduğundan anestezi ile yapılması önerilir. Hasta anesteziden 7 saat öncesine kadar bir şey yememeli ve idrarını yapmış olmalıdır. Hasta ameliyathane ortamında uygun muayene pozisyonuna alınır ve gerekli bölgelerin temizliği yapılır. Ultrasonografi yardımı ile özel iğne ile yumurtalıklardan yumurta toplanır. Tüm bu işlemlerden sonra hasta özel odalarda dinlenmeye alınır.

Tüp bebek Tedavisinde Embriyo Transferi

Daha önce belirttiğimiz gibi erkekten alınan spermler ile kadından alınan yumurtların döllenmesi sonucu embriyo oluşumu sağlanır. Bir süre sonra embriyo hücreleri bölünür ve yaklaşık 72 saat sonra 8 hücreye kadar çoğalır. Bu işlemlerle birlikte embriyo, yumurta toplama işleminden yaklaşık 72 – 120 saat sonra transfer için uygun hale gelmiş olur.

Embriyo Transferinde 5. Günün Önemi

Embriyoların 5. günde transfer edilmesi canlı gebelik oranını artırır. Bunun nedeni kalitesiz embriyoların 120 saat yaşayamamaları ve elenmeleridir. Buna bağlı olarak kalan embriyolar arasında rahme tutunabilme yeteneği olan kısaca kaliteli embriyoların seçilmesi daha olasıdır.

Embriyo Transferi Nasıl Yapılır

Özel aletler ile rahim ağzı geçilir ve rahim içine embriyo bırakılır. Ultrasonografi ile embriyoların rahim içindeki durumu kontrol edilir. En çok tercih edilen yöntem olmasına rağmen tedavi süreci ve diğer koşullar iyi geçmesine rağmen yaş vb. durumlardan dolayı başarı oranı daha düşüktür. Bu yüzden 35-40 yaş üstü hastalara çok sayıda embriyo transferi yapılması önerilir. Kalan kaliteli embriyolar daha önce dediğimiz gibi dondurulup, devam eden tedavi sonucuna göre yeniden kullanılabilir.

Tüp bebek tedavisi kimler için uygundur?

Tüp bebek tedavisine uygun laboratuar koşullarında ve uzman doktorlar tarafından yapılacak testlerden sonra karar verilir. 12 ay boyunca korunmasız olarak düzenli bir şekilde cinsel ilişkiye girmelerine rağmen gebelik oluşmayan çiftler bir dizi testten geçirilir.

Bu testler sonucunda;

1- Erkekten alınan meni örneğinde yeterli sayıda sperm olamaması yada spermlerin kalitesiz olması.

2- Düşük yaşta olmasına rağmen kadının yumurtalık rezervinin azalması.

3- Endometriozis hastalığının yumurtalık-tüp uyumunu bozması.

4- Yumurtlamada fonksiyon bozukluğu durumu.

5- Kadının fallop tüplerinin sorunlu yada tıkalı olması

6- Bütün test sonuçları normal olmasına rağmen sebebi açıklanamayan gebelik oluşmaması.

Yukarıdaki durumlarda uygun görülen tüp bebek tedavi yöntemlerinden birine geçilebilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Kadının Yaşının Önemi

Kadın yaşının ilerlemesi normal yollarla gebe kalma oranını olumsuz etkiler. 40 yaşın üstündeki kadınlarda canlı doğum oranı genellikle %10 iken, 35 yaş altı kadınlarda canlı doğum oranı %40 tır. Kadın yaşı ilerledikçe yumurtlama kapasitesi azalır ve yumurta kalitesi düşer.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Durumu

“Çiftlerin yumurtalık ve kısırlık oranı, tüp bebek tedavisinde başarı oranını etkileyen en büyük faktördür.”

Aşağıdaki sebepler tüp bebek tedavisinde başarı oranını etkiler;

Laboratuar koşulları, anne yaşının ilerlemesi, yumurtalık rezervinin azalması, yumurtalıkların yeterince uyarılmaması, rahim iç duvarının durumu, rahmin doğuştan yada sonradan sorunlu olması, tüplerde sıvı birikmesi ve embriyo transferinin doğru şekilde yapılamaması gibi durumlar tedavi sonucunu doğrudan etkilemektedir.

Tüp bebek uygulamalarında, başta bahsettiğimiz IVF yöntemine ek olarak çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Şimdi bu yöntemleri kısaca inceleyelim.

Tüp Bebek Tedavisi Sırasında Yada Tedaviden Sonra Yaşanabilecek Problemler?

İlaçla yapılan her tedavide olduğu gibi hem ilaç hem de uzmanlık gerektiren tüp bebek tedavisinde de bir takım problemler ortaya çıkabilir. Tedavi öncesinde doktorlar tarafından yaşanabilecek problemler hakkında detaylı bilgi verilmelidir.

Bu kapsamda ortaya çıkabilecek problemlere kısaca değinelim;

1- Yumurtlama için ilaçla uyarılma sonucunda kadında aşırı yumurtlama ve Hiperstimulasyon Sendromu ortaya çıkabilir. Ayrıca nefes darlığı, karın şişkinliği, karında sıvı toplanması, damarda oluşan kan pıhtılarının akciğere ulaşması ve kadın yumurtalıklarının ilaçla aşırı uyarılması sonucu yumurtalık kendi etrafında dönmeye başlayabilir.

2- Rahim içi kanama problemi başlayabilir.

3- Alerjik reaksiyonlar çıkabilir.

4- Enfeksiyona bağlı sorunlar oluşabilir.

5- Yanlış uygulanan anesteziye bağlı olumsuzluklar ortaya çıkabilir.

Tüp Bebek Tedavi Çeşitleri

  1. İn Vitro Fertilizasyon (IVF): Yukarıda bahsettiğimiz temel tüp bebek tedavi yöntemidir. Kısaca erkekten alınan spermler ile kadından alınan yumurtaların laboratuar ortamında döllenmesi sonucu oluşan embriyoların anne rahmine yerleştirilmesidir.
  2. Gamet Intrafallopian trasfer (GIFT): Erkekten alınan spermler ile kadından alınan yumurta kadının fallop tüpüne yerleştirilerek döllenmesidir.
  3. Zigot Intrafallopian transfer (ZIFT): Bu yöntemde sperm ve yumurtalar laboratuar ortamında birleştirilir. 24 saat sonra kadının fallop tüpüne yerleştirilir ve gebelik beklenir.
  4. Intrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI): Yumurtaya, özel bir iğne ile sperm enjekte edilerek döllenme sağlanır. Bu yöntem daha çok sperm sayısında az olan ve sperm kalitesinde problem olan hastalarda tercih edilmektedir. Mikroenjeksiyon (ICSI) tedavisi 1992 ‘den itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Sperm problemi bulunan, sperm sayısı az olan ve kalitesiz sperme sahip olan erkekler için devrim niteliğindedir. ICSI tedavisi ile dünya genelinde yüzlerce çift bebek sahibi olabilimiştir.
  5. In Vitro Maturasyon (IVM): Doğal olarak yada ilaç kullanılarak uyarılmasına rağmen yeterince olgunlaşmamış yumurta hücrelerinin laboratuar ortamında olgunlaştırılması işlemidir. Bu yöntemin başarı oranı, klasik tüp bebek uygulamalarına göre daha düşüktür.

Dünyada tüp bebek uygulaması ilk olarak 1978 yılında İngiltere’de yapılmıştır. Türkiye’de ise ilk tüp bebek tedavisi 1989 yılında Ege üniversitesinde uygulanmış ve sağlıklı bir bebek doğumu gerçekleşmiştir.

Yumurta Donasyonu Nedir?

Yumurta donasyonu, kendi yumurtaları ile gebe kalamayan (genetik olarak kısır olan yada sonradan kısıra hale gelen) kadınların, başka bir kadından yumurta nakli yaparak tüp bebek yöntemi ile gebe kalmasıdır. Yumurtayı bağışlayan kişiye donör, bu işleme ise yumurta donasyonu denir

Tüp Bebek Fiyatları

2016 yılı tüp bebek fiyatları ile genel tüp bebek fiyatlarını sizler için bu başlık altında topladık. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaç ve sarf malzemeler yurt dışından ithal edilmektedir. Bu yüzden dolar kuru, tüp bebek fiyatlarını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Ayrıca fiyatlar, tüp bebek merkezlerinde verilen hizmetin kalitesi olmak üzere çok sayıda etkene bağlı olarak değişiklik gösterir.

Tüp bebek merkezlerinden fiyat alırken fiyata dahil olan hizmetler hakkında detaylı bilgi alınmalıdır. Fiyatları etkileyen tahlil ve ultrason gibi işlemlerin fiyata dahil olup olmadığı konusunda bilgi alınmalıdır. Ayrıca doktor tercihi yaparken detaylı araştırma yapılmalı, daha önce tüp bebek kliniğinde tedavi olup başarılı olan çiftlerden öneri alınmalıdır.

Fiyat araştırması yaparken (şartlar zorlasa da) maliyetinden ziyade tüp bebek merkezinin kalitesine göre seçim yapılmalıdır. Ayrıca 2012 yılında yayınlanan “Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği” ile tüp bebek tedavisi için tebliğde belirtilen şartları taşıyan hastalara SGK desteği verilmeye başlanmıştır.

Aşağıdaki tablodan tüp bebek merkezleri ve tüp bebek fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

İSTANBUL
Tüp Bebek Merkezi / Hastane Tüp Bebek Fiyatları
Acıbadem Maslak Hastanesi Tüp bebek ücreti 5500tl. Embriyo dondurma 1200tl.
Acıbadem İnternational Hastanesi Tüp bebek fiyatı 5100tl. Embriyo dondurma ücreti 1100tl.
Amerikan Hastanesi Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezi Ücret 6750tl. Bir senelik embriyo dondurma fiyatı 1500tl.
Bahçeci Fulya Tüp bebek ücreti 5800tl. Bu fiyata dahil olan hizmetler: E2+Progesteron, 1 gebelik testi, psikolejik danışmanlık Fiyata dahil olmayanlar: Muayene,tahlil ve ilaçlar.Muayene ücretleri sadece 1 kez ödeniyor. Uzman Doktor 320 tl, Doçent Dr. 350 tl, Mustafa Bahçeci 450tl. Yıllık embriyo dondurma fiyatı 1400tl. Kurumun SGK ile anlaşması bulunmuyor.
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi IVF Merkezi Tüp bebek fiyatı 10.500tl. Raporlu hastalar için fiyat 2100tl
Abacıoğlu Cerrahi Tıp Merkezi İlaç ücretleri hariç 4500tl.
Medicana İnternational Tüp bebek fiyatı 5300 tl
Medicana Bahçelievler Tüp bebek fiyatı 4100 tl
Medicalpark Göztepe Tüp bebek ücreti, ilaçlar hariç 5100tl.
Memorial Hastanesi Tüp bebek fiyatı 5700tl, Raporlu hastalar için 4700tl. Beş yıllığına embriyo dondurmak 1400tl.
Umut Tüp Bebek Merkezi Bahçeci Sağlık Grubu İlaçlar hariç tüp bebek fiyatı 5600 tl. Fiyata dahil olanlar: Hormon tetkikleri, yumurta toplama işlemi, anestezi ücretleri, embriyo gelişim takibi, embriyoskop, embriyo transferi ve gebelik testi. Muayene ücreti 300tl. Bu kurumun SGK ile anlaşması bulunmakta. Rapor hastalar için tüp bebek fiyatı 3100 tl, embriyo dondurma ücreti 1500 tl.
Avrupa Şafak Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Ücret ilaç hariç 5100 tl. Aşılama ücreti 900 tl
Zeynep Kamil Hastanesi İnfertilite ve Tüp Bebek Merkezi Raporlu hastalar için fiyat 700tl – 1300 tl arası – Yumurta toplama ücreti 500 tl
İstanbul Tüp Bebek Merkezi Raporlu hastalar için fiyat 2600 tl – Raporsuz hastalar için 5200 tl.
Özel Erdem Hastanesi Tüp bebek ücreti 2500 tl. Bu fiyata muayene, tahliller, sperm analizi dahildir.
Anadolu Sağlık Merkezi İlaç hariçücret 5300.
Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi İlaçlar dahil tüp bebek ücreti 5600tl.
Kadıköy Şifa İlaçlar hariçücret 6600tl.
ANKARA
Tüp Bebek Merkezi / Hastane Fiyatlar
Anatolia Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi Tüp bebek ücreti 5500 tl. Muayene 350tl – Embriyo dondurma ücreti 1200 tl
Başkent Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Tüp bebek fiyatı 3200 tl, Raporlu hastalar için fiyat 2100 tl. SGK lı hastalar için kan tahlilleri ücretsiz.
Centrum Clinic Tüp Bebek Merkezi İlaçlar hariçücret 5100 tl. Embriyo dondurma 300 dolar- SGK ile anlaşması bulunmakta.
Gata Üremeye Yardımcı Teknikler Ünitesi Tüp Bebek Merkezi Tüp bebek ücreti 1370 tl. Raporlu hastalar için indirim bulunmakta.
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfertilite ve Tüp Bebek Merkezi Tüp bebek fiyatı 3500 tl. Raporlu hastalar için fiyat 1750tl. Muayene ücreti 150 tl. Tahliller ücretsiz
Gen-Art Tüp Bebek Kadın Sağlığı ve Üreme Biyoteknoloji Merkezi İlaçlar dahil tüp bebek ücreti 6600 tl.
Özel Ankara Tüp Bebek Merkezi Tüp bebek fiyatı 6100 tl
Nova Art Tüp Bebek Merkezi Ücret 6600 tl
NAR Hastanesi Tüp bebek fiyatı 4100 tl. Embriyo dondurma 1100 tl. Rapor kabul ediliyor.
Memorial Tüp bebek ücreti 4600 tl. Embriyo dondurma 2000 tl. Muayene 250 tl.
BURSA
Tüp Bebek Merkezi / Hastane Fiyatlar
Acıbadem TBM Tüp bebek fiyatı 5600 tl. Fiyata dahil hizmetler: Takip muayeneleri+hormon tetkiki olarak E2+P4+LH, yumurta toplama işlemi, anestezi, embriyo takibi, embriyoskop, embriyo transferi, gebelik testi. Embriyo dondurma 1200 tl
Bursa Art TBM Ücret 5600 tl
Özel Jimer Hastanesi Raporlu hastalar için ilaçlar hariç 2800 tl- Raporsuz olarak ilaçlar hariç 4800 tl.
Uludağ Üniversitesi TBM Raporlu hastalar için fiyat 500 tl. Embriyo dondurma 300 tl.
Pembe Mavi İlaçlar dahil 5800 tl
KAYSERİ
Tüp Bebek Merkezi / Hastane Ücretler
Acıbadem Tüp bebek ücreti 4500 tl.
MALATYA
Tüp Bebek Merkezi / Hastane Ücret
Doğu Fertil İlaçlar dahil tüp bebek fiyatı 5100 tl. Embriyo dondurma 1100 tl.
Dr.Fethiye Ersan Tüp bebek ücreti ilaçlar hariç 4100 tl. İlk muayene ücretsiz. Embriyo dondurma 550 tl .SGK ile anlaşması bulunmakta.
KONYA
Tüp Bebek Merkezi / Hastane Fiyatlar
Nova Fertil İlaçlar hariçücret 4300 tl. Embriyoskop 450 tl.
ANTALYA
Tüp Bebek Merkezi / Hastane Tüp Bebek ücreti
Gelecek Tüp Bebek Merkezi Tüp bebek ücreti 4300 tl. İlk muayene 200 tl. Tahliller 700 tl.
İZMİR
Tüp Bebek Merkezi / Hastane Fiyatlar
Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tüp bebek fiyatı 500 tl. Embriyo dondurma 200 tl.
Ege Üniversitesi Tüp bebek ücreti 2600tl.
Symirna tüp bebek merkezi Tüp bebek fiyatı 5100 TL.
İrenbe tüp bebek merkezi Ücret 4600 tl
Tınaztepe Hastanesi Tüp bebek fiyatı 5000-5500tl arası.
ADANA
Tüp Bebek Merkezi / Hastane Ücretler
Acıbadem Hastanesi Tüp bebek ücreti 4700 tl
Prof.Dr.Turan Çetin TBM İlaçlar hariç tüp bebek fiyatı 4600 tl. İlk muayene 250 tl.
Başkent Hastanesi Raporluhastalar için ücret 2900 tl. İlk muayene 100 tl. Tahliller ücretsiz. Embriyo dondurma 350 tl. Embriyoskop ücreti 800 tl.
ESKİŞEHİR
Tüp Bebek Merkezi / Hastane Tüp Bebek ücreti
Acıbadem İlk deneme içiücret 4800 tl. Embriyo dondurma 1400 tl.
SAMSUN
Tüp Bebek Merkezi / Hastane Tüp Bebek ücreti
Medical Park İlçalar hariç tüp bebek fiyatı 4600tl.
ŞANLIURFA
Tüp Bebek Merkezi / Hastane Tüp Bebek ücreti
OSM hastanesi İlaçlar hariç fiyat 4600tl.

Diğer Şehirlerde Fiyatlar

Adıyaman Tüp Bebek Fiyatları
Adıyaman ilimizde tüp bebek fiyatları genellikle 2100 tl ile 9100 tl arasındadır.
Mersin Tüp Bebek Fiyatları
Mersin ilinde tüp bebek tedavisi ücretleri büyük oranda 2300 türk lirası – 9300 türk lirası civarındadır.
Afyonkarahisar Tüp Bebek Fiyatları
Afyonkarahisar şehrimizde tedavi ücreti genelde 2400 tl ile 9400 tl dolaylarındadır.
Diyarbakır Tüp Bebek Fiyatları
Diyarbakır bölgesinde tüp bebek (IVF) fiyatı çoğu zaman 2550 türk lirası – 9550 türk lirası arasındadır.
Hatay Tüp Bebek Fiyatları
Hatay ilimizde IVF (Tüp Bebek) fiyatları genellikle 2200 tl ile 9900 tl civarındadır.
Kocaeli Tüp Bebek Fiyatları
Kocaeli ilinde tüp bebek ücretleri büyük oranda 2415 türk lirası – 9415 türk lirası dolaylarındadır.
Zonguldak Tüp Bebek Fiyatları
Zonguldak şehrimizde tüp bebek tedavisi ücreti genelde 2006 tl ile 9006 tl arasındadır.
Gaziantep Tüp Bebek Fiyatları
Gaziantep bölgesinde tedavi fiyatı çoğu zaman 2150 türk lirası – 9150 türk lirası civarındadır.
Van Tüp Bebek Fiyatları
Van ilimizde tüp bebek (IVF) fiyatları genellikle 2151 tl ile 9151 tl dolaylarındadır.
Tekirdağ Tüp Bebek Fiyatları
Tekirdağ ilinde IVF (Tüp Bebek) ücretleri büyük oranda 2155 türk lirası – 9155 türk lirası arasındadır.
Manisa Tüp Bebek Fiyatları
Manisa şehrimizde tüp bebek ücreti genelde 2153 tl ile 9153 tl civarındadır.
Sivas Tüp Bebek Fiyatları
Sivas bölgesinde tüp bebek tedavisi fiyatı çoğu zaman 2158 türk lirası – 9158 türk lirası dolaylarındadır.
Trabzon Tüp Bebek Fiyatları
Trabzon ilimizde tedavi fiyatları genellikle 2155 tl ile 9155 tl arasındadır.
Kahramanmaraş Tüp Bebek Fiyatları
Kahramanmaraş ilinde tüp bebek (IVF) ücretleri büyük oranda 2215 türk lirası – 9915 türk lirası civarındadır.
Aydın Tüp Bebek Fiyatları
Aydın şehrimizde IVF (Tüp Bebek) ücreti genelde 2157 tl ile 9157 tl dolaylarındadır.
Denizli Tüp Bebek Fiyatları
Denizli bölgesinde tüp bebek fiyatı çoğu zaman 2158 türk lirası – 9158 türk lirası arasındadır.
Yozgat Tüp Bebek Fiyatları
Yozgat ilimizde tüp bebek tedavisi fiyatları genellikle 2159 tl ile 9159 tl civarındadır.
Ordu Tüp Bebek Fiyatları
Ordu ilinde tedavi ücretleri büyük oranda 2315 türk lirası – 9315 türk lirası dolaylarındadır.
Konya Tüp Bebek Fiyatları
Konya şehrimizde tüp bebek (IVF) ücreti genelde 2161 tl ile 9161 tl arasındadır.
Muğla Tüp Bebek Fiyatları
Muğla bölgesinde IVF (Tüp Bebek) fiyatı çoğu zaman 2162 türk lirası – 9169 türk lirası civarındadır.
Balıkesir Tüp Bebek Fiyatları
Balıkesir ilimizde tüp bebek fiyatları genellikle 2163 tl ile 9163 tl dolaylarındadır.
Sakarya Tüp Bebek Fiyatları
Sakarya ilinde tüp bebek tedavisi ücretleri büyük oranda 2180 türk lirası – 9180 türk lirası arasındadır.
Kütahya Tüp Bebek Fiyatları
Kütahya şehrimizde tedavi ücreti genelde 2165 tl ile 9165 tl civarındadır.
Çanakkale Tüp Bebek Fiyatları
Çanakkale bölgesinde tüp bebek (IVF) fiyatı çoğu zaman 2354 türk lirası – 9354 türk lirası dolaylarındadır.
Erzurum Tüp Bebek Fiyatları
Erzurum ilimizde tüp bebek fiyatları genellikle 2275 tl ile 9975 tl arasındadır.

Tüp Bebek Merkezleri

Ülkemizde Devlet Hastanelerinde 41, Özel Hastanelerde 107 olmak üzere toplam 148 Tüp Bebek Merkezi bulunmaktadır.

Türkiye‘de faaliyet gösteren tüp bebek merkezlerinin tam listesi:

İl Ad/Tanım
Adana Adana Başkent Üniversitesi Adana Uygulama Ve Araştırma Merkezi
Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi
Adana Özel Acıbadem Adana Hastanesi
Adana Özel Adana Tüp Bebek Merkezi
Adana Özel Ankada Tüp Bebek Merkezi
Adana Özel Prof.Dr.M.Turan Çetin Hastanesi
Afyonkarahisar Özel Telek Kadın Hastalıkları Ve Doğum Dal Hastanesi
Ankara Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesi
Ankara Centrum Clinic Özel Ankara Kadın Sağlığı Merkezi
Ankara Dr.Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
Ankara Etlik Doğumevi Ve Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisitıp Fakültesi
Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Ankara Özel Akay Hastanesi
Ankara Özel Anatolia Tüp Bebek Ve Kadın Sağlığı Merkezi
Ankara Özel Ankalife Kadın Sağlığı Ve Tüp Bebek Merkezi
Ankara Özel Ankara Tüp Bebek Merkezi
Ankara Özel Etimed Hastanesi
Ankara Özel Gen-Art Kadın Sağlığı Ve Üreme Biyoteknolojisi Merkezi
Ankara Özel Gürgan Clinic Kadın Sağlığı İnfertilite Ve Tüp Bebek Merkezi
Ankara Özel Güven Hastanesi
Ankara Özel Hrs Ankara Kadın Hastanesi
Ankara Özel Medicana İnternationalankara Hastanesi
Ankara Özel Memorial Ankara Hastanesi
Ankara Özel Nova Art Tüp Bebek Merkezi
Ankara Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Antalya Özel Anadolu Hastanesi
Antalya Özel Antalya Tüp Bebek (Üyte) Merkezi
Antalya Özel Gelecek Tüp Bebek Merkezi
Antalya Özel Memorial Antalya Hastanesi
Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
Bursa Bursa Eurofertil Tüp Bebek Merkezi
Bursa Özel Acıbadem Bursa Hastanesi
Bursa Özel Bursa A.R.T. Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi Merkezi
Bursa Özel Jimer Hastanesi
Bursa Özel Jinemed Bursa Tüp Bebek Merkezi
Bursa Özel Pembemavi Hastanesi
Bursa Özel Soranus Tüp Bebek Merkezi
Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Çorum Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
Denizli Özel Denizli Sağlık Hastanesi
Diyarbakır Özel Diyar Life Dağkapı Hastanesi
Diyarbakır Özel Memorial Dicle Hastanesi
Edirne Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Elazığ Fırat Üniversitesi Hastanesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Elazığ Özel Medical Park Hastanesi
Erzurum Atatürk Ünivesitesi Sağlık Araştırma Ve Uygulama Merkezi
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Eskişehir Özel Acıbadem Eskişehir Hastanesi
Gaziantep Özel Gazi Nova Fertil
Gaziantep Özel Sani Konukoğlu Hastanesi
Hatay Özel Mozaik Kadın Hastalıkları Ve Doğum Hastanesi
Isparta Özel Isparta Hastanesi
Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Mersin Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma Ve Uygulama Merkezi
Mersin Özel Mersin Tüp Bebek Merkezi
İstanbul Gata Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
İstanbul İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi
İstanbul İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi
İstanbul Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
İstanbul Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
İstanbul Özel Acıbadem Atakent Hastanesi
İstanbul Özel Acıbadem Fulya Hastanesi
İstanbul Özel Acıbadem Hastanesi
İstanbul Özel Acıbadem İnternational Hastanesi
İstanbul Özel Acıbadem Maslak Hastanesi
İstanbul Özel Amerikan Hastanesi
İstanbul Özel Avrupa Şafak Hastanesi
İstanbul Özel Bahçeci Umut Tüp Bebek Merkezi
İstanbul Özel Bahçeci Fulya Tüp Bebek Merkezi
İstanbul Özel Batı Bahat Hastanesi
İstanbul Özel Beylikdüzü Kolan Hospital Hastanesi
İstanbul Özel Brüksel Tüp Bebek Merkezi
İstanbul Özel Emsey Hospital Hastanesi
İstanbul Özel Erdem Hastanesi
İstanbul Özel Eurofertil Hastanesi
İstanbul Özel Ferti-Jin Hastanesi
İstanbul Özel Hisar İntercontinental Hospital Hastanesi
İstanbul Özel İstanbul Cerrahi Hastanesi
İstanbul Özel İstanbul Florance Nigtingale Hastanesi
İstanbul Özel İstanbul Tüp Bebek Ve Kadın Sağlığı Merkezi
İstanbul Özel Jinepol Kadın Sağlığı Ve Tüp Bebek Merkezi
İstanbul Özel Kadıköy Florance Nightingale Hastanesi
İstanbul Özel Kadıköy Şifa Hastanesi
İstanbul Özel Kalamış Tıp Merkezi
İstanbul Özel Liv Hospital Ulus Hastanesi
İstanbul Özel Mecidiyeköy Çevre Hastanesi
İstanbul Özel Medical Park Bahçelievler Hastanesi
İstanbul Özel Medical Park Göztepe Hastanesi
İstanbul Özel Medicana Hospitals Bahçelievler
İstanbul Özel Medicana Hospitals Çamlıca
İstanbul Özel Medicana İnternational İstanbul Hastanesi
İstanbul Özel Medipol Mega Hastaneler Kompleksi
İstanbul Özel Medistate Kavacık Hastanesi
İstanbul Özel Memorial Ataşehir Hastanesi
İstanbul Özel Memorial şişli Hastanesi
İstanbul Özel Ota-Jinemed Hastanesi
İstanbul Özel Şişli Kolan İnternational Hospital Hastanesi
İstanbul Özel Yüzyıl Hastanesi Pendik
İstanbul Süleymaniye Doğum Ve Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
İstanbul Yeditepe Üniversitesi Hastanesi
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi
İstanbul Zeynep Kamil Kadın Ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
İzmir Şifa Üniversitesi Hastanesi
İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi
İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
İzmir İzmir Tepecik Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
İzmir Özel Ege Tüp Bebek Merkezi
İzmir Özel İrenbe Kadın Hastalıkları Ve Doğum Dal Merkezi
İzmir Özel Kent Hastanesi
İzmir Özel Medical Park İzmir Hastanesi
İzmir Özel Smyrna Art Kadın Sağlığı Dalmerkezi Tüp Bebek Merkezi
İzmir Özel Su Hospital Hastanesi
İzmir Özel Tınaztepe Hastanesi Üytemerkezi
Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Kayseri Özel Acıbadem Kayseri Hastanesi
Kayseri Özel Hüma Kadın Hastalıkları Ve Doğum Hastanesi
Kayseri Özel Memorial Kayseri Tüp Bebek Merkezi
Kocaeli Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Kocaeli Özel Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi
Kocaeli Özel Konak Hastanesi
Konya Konya Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
Konya Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi
Konya Novafertil Tüp Bebek Ve Kadın Sağlığı Merkezi
Konya Özel Medicana Konya Hastanesi
Konya Özel Selçuklu Hastanesi
Konya Özel Türkiye Kızılay Derneği Ticaret Borsası Hastanesi
Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi
Malatya Özel Doğu Fertil Tüp Bebek Merkezi
Malatya Özel Dr.Fethiye Ersan Tüp Bebek Merkezi
Malatya Özel Malatya Park Hastanesi
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi
Manisa Özel Grandmedical Hospital Hastanesi
Kahramanmaraş Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama Ve Araştırma Hastanesi
Muğla Özel Acıbadem Bodrum Hastanesi
Sakarya Özel Adatıp Hastanesi
Samsun Özel Medicalpark Samsun Hastanesi
Samsun Özel Medicana İnternational Samsun Hastanesi
Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Sivas Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Hizmetleri Uygulama Ve Araştırma Hastanesi
Tekirdağ Özel Reyap Hastanesi
Trabzon Ktü Farabi Hastanesi
Trabzon Özel Medicalpark Karadeniz Hastanesi
Şanlıurfa Özel Osm Ortadoğu Hastanesi

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezleri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde bulunan tüp bebek merkezleri ile klinik ve hastaneleri bu başlıkta topladık. İstediğini kıbrıs tüp bebek merkezini inceleyebilir, adres bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Doğuş Tüp Bebek Merkezi: Şehit Erdoğan Mustafa Sokak No: 19 Lefkoşa
KKTC Tüp Bebek: Bedrettin Demirel Cad. No: 143
Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi: Yaşam Hastanesi Mustafa Kemal Bulvarı.
Kıbrıs Dünya IVF: Yeni Liman Yolu, Dr. Fazıl Küçük Caddesi

Kıbrıs Tüp Bebek Fiyatları

Kıbısta tüp bebek fiyatları 2016 yılı itibari ile 3000tl ile 15000tl arasındadır.

Tüp Bebek Sözlüğü

Tüp bebek ile ilgili bilmeniz gereken tıbbi terimleri bu başlık altında topladık.

Amenore, adet görmeme durumuna denir.

Anovulasyon, kadında yumurtlamanın olmaması durumdur.

Azospermi, erkekte sperm bulunmaması.

Corpus luteum, kadının yumurtalık yüzeyinde bulunan özel bez.

Endometriozis, genellikle 38 yaş ve altındaki kadınlarda görülen iyi huylu, ağrılı ve kronik bir hastalıktır.

Dış Gebelik (Ektopik), embriyonun yumurta boşluğu dışında başka bir yere yerleşerek gebeliğin meydana gelmesidir.

Embriyo Transferi, tüp bebek tedavisinde (IVF) sonucu oluşan embriyonun kadın rahminin içine yerleştirilmesi işlemidir.

Embriyo, erkek spermi ile dişi yumurtasının döllenmesiyle oluşan 7 günlük genç organizmaya embriyo denir.

Fallop Tüpleri, rahmin üst köşesinden yumurtalıklara kadar uzanan, her biri yaklaşık 10 cm uzunluğunda iki borudur.

Fertilizasyon, döllenme.

Fetus, dokuz haftalık gebelikten sorna doğum anına kadarki bebeğe verilen isimdir.

Histeroskopi, rahim içininin optik bir alet ile izlenmesi.

Hormon, endokrin bezden salınan ve kanda dolaşan kimyasal maddelerdir.

Polikistik Over, ilaçla yumurtlama uyarısı sonucunda ortaya çıkan aşırı yumurtlama sorunu.

İletişim ve Reklam

Randevu ve İletişim için aşağıdaki bilgilerden bize ulaşabilirsiniz.
İletişim :(0506) 293 52 79
Randevu :(0533) 047 27 90
Email :esracabukcomert33@gmail.com

Read More

Tüp Bebek Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Çocuk sahibi olmak isteyen ancak doğal yollardan bu isteklerine kavuşamayan çiftlere sunulan tedavi hizmetlerinden biride tüp bebek yöntemidir. Peki, tüp bebek nedir ve nasıl yapılır?

Tüp Bebek Nedir?

Anneden alınan yumurta ile babadan alınan spermin laboratuvar ortamında özel yöntemler kullanılarak döllenerek daha sonra anne rahmine yerleştirilmesi işlemine tüp bebek adı verilmektedir. Bu yöntem anne ve baba adayının yeterli yumurta ve sperm sayısına sahip olması durumunda tercih edilen bir yöntemdir. Tercih edilen yönteme bağlı olarak tüp bebek aşılama ve tüp bebek mikroenjeksiyon olmak üzere 2 farklı şekilde yapılmaktadır.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

İlk olarak erkek sperm sayısı ve sperm hareketlilik testi ile kadın için ultrason yardımı ile yumurtalık görüntülenmesi ile tüp kanalları kontrolü yapılarak ilk değerlendirme yapılır. Bunun ardından anne adayına ağızdan ilaç tedavisi ve tüp bebek iğnesi olarak ta anılan günlük iğne tedavisine başlanır.

Bu tedavi başlangıcını takip eden beşinci gün itibari ile yeniden anne adayı ultrason ile değerlendirilir ve yumurta uyarımının gerçekleşip gerçekleşmediğine bakılır. Yumurta gerekli kriterlere ulaştığı anda yumurta çatlatma iğnesi yapılarak tedavinin ikinci aşamasına geçilir. Tüp bebek çatlatma iğnesi yapılmasını ardından 36 saat içinde aşılama yapılarak erkekten alınan sperm anneye enjekte edilir. 15 gün sonra gebelik testi yapılarak anne adayı değerlendirilir ve tüp bebek başarısı ölçülür.

Yine bazı özel durumlarda belirlenen şartlara uygun olarak anne adayından uygun boyutlara ulaşan yumurta hücreleri vajinal ultrason kullanılarak toplanır. Toplanan bu yumurtalar baba adayından toplanan spermler ile aynı uygun ortama konularak 3 ya da 5 gün bekletilerek yine ultrason kullanılarak anneye transfer edilir. Embriyonun rahime tutunması için bir dizi ek ilaç tedavisi uygulanır ve ilk gebelik testi bu işlem takip eden 8. gün yapılır. 12. gün yapılan gebelik testi sonucuna göre tedavi değerlendirilmesi gerçekleştirilir.

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanabilir ?

Tüp bebek tedavisinin yapılabilmesi için mutlaka erkek sperm sayısı ve erkek sperm hareketlilik oranı kriterlerinin uyumlu olması gerekmektedir. Buna ek olarak kadının tüplerinin de açık olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Read More

Tüp Bebek Yumurta Toplama

Tüp bebek tedavisinin başarı oranını etkileyen en önemli faktörlerden biride kaliteli yumurtaların toplanabilmesine bağlıdır.Bu nedenle tüp bebekte yumurta toplama işlemi çok önemlidir. Peki, tüp bebekte yumurta toplama nasıl yapılır?

Yumurta Toplama İşlemi Ne Zaman Yapılır?

Tüp bebek tedavisi adetin 2. günü başlamaktadır. Bugün itibari ile başlanan tüp bebek tedavisinde ilk aşama gerekli kan testlerinin yapılması ve ultrason ile görüntülemenin gerçekleştirilmesidir. Yine bugün itibari ile tüp bebek ilaçları kullanılmaya başlanır. Aslında tüp bebek tedavisi ilaçları olarak bilinen bu ilaçlar kadınlarda yumurtalık gelişimini destekleyen ve yumurta kalitesini arttıran ilaçlardır. Bu ilaçlar sayesinde kadının tüp bebek tedavisinde kullanılacak olan yumurtalarının gelişimi desteklenir.

Yaklaşık 10 gün boyunca kadın bu iğneleri kullanır ve yumurta gelişimi desteklenir. Yapılan görüntüleme sonucunda yeterli olgunluğa ulaşan yumurtaların görüntülenmesi durumunda yumurta çatlatma iğnesi yapılır. Bu iğnenin yapılma saati çok önemlidir. Çünkü çatlatma iğnesi yapıldıktan yaklaşık 36 saat sonra yumurta toplama işlemi yapılmalıdır. Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işlemi verilen hafif bir anestezi altında yapılmakta olup yaklaşık 30 dakika kadar sürmektedir.

Anestezi altında işlem yapılacağı için kesinlikle operasyonun olacağı günden önceki gece 24:00 itibari ile kesinlikle hiçbir şekilde yemek yenmemeli ve su içilmemelidir. Yine tüp bebek merkezi tarafından size verilen gün ve saatte mutlaka randevunuza gelmeniz de çok önemlidir. Çünkü yumurta toplama işlemi çok önemli ve dikkatle yapılması gereken bir işlemdir. Yaşanacak en ufak bir gecikme dahi yumurta toplamanın başarısız olmasına neden olabilir. Saat bu konuda çok önemlidir ve mutlaka randevu saatine uyulması gerekir.

Read More

AŞILAMA

INTRAUTERİN İNSEMİNASYON,sperm örneğinin bazı işlemlerden geçirildikten sonra özel katater yardımı ile kaviteye bırakılması işlemidir.IUI işlemi ile amaçlanan mümkün olduğu kadar sağlıklı spermi döllenme bölgesine yakınlaştırmak ve gebeliğin şansını artırmaktır.

Peki kimlere aşılama yapalım?

1.Açıklanamayan infertilite

2.Hafif erkek faktörü

3.Servikal faktör

4.Seksüel disfonksiyonlar

5.Ejekulasyon ve ereksiyon problemleri

6.Evre 1-2 endometriozis

IUI’da semenin bazı işlemlerden geçirilmesi ile ileri hareketli sperm oranı çok yüksek,seminal ve prostat sıvılarından arındırılmış,toksinler veya bakterilerden temizlenmiş bir sıvı elde edilir.Bu sıvının özel kataterler ile içeri verilmesi birçok durumu bypass eder.Ayrıca spermlerin aktivasyonunun başlamasına neden olur.

Read More