Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Miyom Varken Tüp Bebek Yapılır Mı?

Kadınlarda en sık görülen kadın hastalıklarından biri de miyom adı verilen iyi huylu tümörlerdir. Bu tümörler rahim içerisinde yer alan düz kas dokusu üzerinde gelişmekte olup kanser oluşumuna neden olmadığı bilinmektedir. Miyoma bağlı olarak gelişen bazı sorunlar bulunduğu için miyom tedavisi mutlaka yapılmalıdır. Peki, miyom varken tüp bebek yapılır mı?

Miyom Varken Hamile Kalmak

Miyomun neden olacağı sağlık sorunları son derece çeşitli olup bu sorunun ne olacağı ise miyomun boyutuna ve tutulum gösterdiği yere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Aynı durum gebelik içinde geçerlidir. Bazı durumlarda miyomun varlığının gebeliğin üzerinde hiçbir olumsuz etkisi oluşmazken bazı durumlarda ise miyom düşük nedeni olarak ortaya çıkmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinde Miyom Olması

Tüp bebek tedavisi öncesi anne adayları geniş kapsamlı bir kontrolden geçirildiği için genelde rahimde miyom olması durumunda bu sorun hemen tespit edilmektedir. Tedavinin hemen başında yakalanan miyomlar için genelde önce miyom tedavisi uygulanmakta ve bunun ardından tüp bebek tedavisi süreci başlatılmaktadır. Ancak miyomun çok küçük olması ve tedaviyi engelleyecek bir konumda bulunmaması durumunda miyoma müdahale edilmemesi de mümkündür.

Tüp Bebek Öncesi Miyom Ameliyatı

Doktorunuzun gerekli görmesi durumunda tüp bebek tedavisine başlamadan hemen öncesinde miyom ameliyatı yapılması önerilmektedir. Özellikle de miyomun başarı ile sonuçlanacak olası bir gebelik aşamasında gebeliğin sürecine zarar verecek bir yerde bulunması ya da büyük olması durumunda tüp bebek tedavisi öncesinde miyom ameliyatı yapılması önerilmektedir. Yine bazı doktorlar tarafından da tüp bebek tedavisi başlangıcında alınan hormon desteği nedeniyle bu miyomların büyüyeceği endişesi ile öncelik miyom tedavisi yapılmasına verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir