Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Normal Doğum Mu, Sezaryenle Doğum Mu?

Kadınlarda gebelik süreci yaklaşık 40 hafta devam etmektedir. Doğuma yaklaşıldıkça anne adaylarının bir çoğu doğum yöntemlerini araştırmaya başlar. Nasıl doğum yapacağına karar vermeye çalışan anne adayları “normal doğum mu, sezaryenle doğum mu?” ikilemini yaşamaktadır. Burada bilinmesi gereken en önemli nokta sezaryenle doğumun sadece zorunlu olunan durumlarda tercih edilen bir müdahale yöntemi olduğudur.

Sezaryenle Doğum Nedir?

Doğumun çeşitli nedenlerle vajinal olarak gerçekleşmesinin mümkün olmadığı gebeliklerde karın bölgesine açılan kesi ile yapılmasına sezaryenle doğum adı verilmektedir. Sezaryenle doğum nedenleri arasında kadının çatısının dar olması, iri bebek, anne adayının normal doğum yapmalarını engelleyen yüksek tansiyon ve kalp hastalığı gibi kronik rahatsızlıklarının bulunması ya da doğum fobisi yaşaması gibi nedenler ilk sıralarda yer almaktadır. Son yıllarda sezaryenle doğum oranlarının çok hızlı bir şekilde artması neden ile artık keyfi sezaryenle doğum uygulamaları son bulmuş ve sadece gerçekten zorunlu olunan durumlarda sezaryenle doğum gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.

Ağrısız Normal Doğum Nasıl Yapılır?

Sezaryenle doğum çoğu anne adayı tarafından daha kolay ve daha ağrısız bulunduğu için tercih edilmektedir. Ancak son yıllarda geliştirilen özel ağrısız doğum yöntemleri sayesinde çok daha kolay bir şekilde doğum yapılmasının önü açılmıştır. Epidural normal doğum ve suda doğum gibi yöntemler sayesinde anne adaylarının çok daha rahat bir şeklide doğum yapmaları sağlanırken burada doğumu yaptıracak olan doktor ile hastanın uyumu ve kurduğu ilişkide çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir