Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebeğin Tutup Tutmadığı Nasıl Anlaşılır?

Tüp bebek tedavisi sürecinde anne adaylarının en çok merak ettikleri konu “tüp bebeğin tutup tutmadığı nasıl anlaşılır?” sorusunun yanıtıdır. Bu süreçte aslında tüm doktorlar tedavi süresince gebelik testinden pozitif sonuç çıkana kadar ailelere sakinliklerini koruyarak bu konudan uzaklaşmalarını tavsiye etmektedir. Sürecin doğal akışına bırakılması çok önemlidir.

Tüp Bebeğin Tutma Belirtileri 

Ne yazık ki tüp bebeğin tuttuğunun anlaşılması kadın tarafından hissedilen bir belirti ile mümkün değildir. Çünkü zaten tüp bebek tedavisinin en geç 12. günü yapılan erken gebelik testi ile kadının hamile olup olmadığı anlaşılmaktadır. Erken gebelik belirtileri bile gebeliğin birinci ayı itibari ile ortaya çıktığı için tüp bebeğin tutup tutmadığının anlaşılması için kadın tarafından hissedilen bir belirtinin gebelik testinden önce duyulması mümkün değildir.

Tüp Bebeğin Tutmadığı Nasıl Anlaşılır?

Tüp bebek tedavisinin her aşamasında anne adayları doktorların yakın takibinde tutulmakta ve takip edilmektedir. Bu süreçte çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yapmaları gereken tek şey doktorlarına güvenerek süreci mümkün olan en sakin şekilde yürütmeye çalışmaktadır. Yapılan araştırmalarda yoğun stres yaşadıkları için hiçbir sorunları olmamasına rağmen çocuk sahibi olamayan pek çok çiftin bulunduğu tespit edilmiş durumdadır. Yani tüp bebek tedavisi boyunca kendinize yapabileceğiniz en büyük haksızlık gereksiz yere kendinizi stres altına sokarak tedavinizi olumsuz etkileyecek bir psikolojik zemin oluşturmaktır.

Tüp bebeğin tutmadığı yapılan erken gebelik testi ile anlaşılmaktadır. Tüp bebek sürecinde aşılamanın yapılmasının ardından sekizinci, onuncu ve 12. günlerinde gebelik testi tekrarlanarak tüp bebeğin tutup tutmadığı incelenmektedir. Tüp bebek tedavisi tuttuysa yani gebelik gerçekleştiyse bu durumda anne adayının gebelik sürecinin takibine geçilir. Tedavinin tutmaması durumunda ise tüp bebek denemesi için yeniden tedavi süreci planlanır. Burada önemli olan denemenin sayısı, daha önceki başarısız tüp bebek tedavisi hikayesi ve ailenin doktor ile beraber ortak bir karar vererek yollarına devam etmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir