Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebek Adetliyken Mi Yapılır?

Günümüzde farklı pek çok tüp bebek merkezi tarafından uygulanan ve her geçen gün geliştirilen yeni yöntemlerle başarı oranı her geçen gün arttırılan tüp bebek tedavisi profesyonel ellerde uygulandığı takdirde son derece kolay bir süreçtir. Peki, tüp bebek adetliyken mi yapılır?

Tüp Bebek Adetin Kaçıncı Günü Yapılır?

Tüp bebek tedavi süreci adet dönemi ile başlar ancak adetliyken tüp bebek embriyo transferi gerçekleşmez. Tüp bebek adetin ikinci günü itibari ile başlanır ve bu dönemde yumurta sayımı yapılarak tüp bebek iğnesi başlanır. Bu süreçte hastalar takip edilerek ilk iğneye başlandığının en erken 9. günü en geç 12. gününe kadar bu iğnenin kullanılmasına devam edilir. Bu süreci takip eden ikinci aşama ise tüp bebek yumurta çatlatma iğnesi vurulmasıdır. Bu iğnenin vurulduğu saati takip eden 36. saat itibari ile anne adayına isteğe bağlı ve doktorun önerisine bağlı olarak anestezi verilerek tüp bebek yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir.

Toplanan bu yumurtalar daha öncesinde erkekten alınmış olan spermler ile döllenir ve embriyo gelişimi takip edilmeye başlanır. Embriyo gelişimi herkeste aynı hızda olmadığı için 3 ile 5 gün arası geçen bir dönemde bu embriyoların gelişmesi beklenir. Embriyo gelişimi yeterli seviyeye taşındığı anda tüp bebek embriyo transferi işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemde yine genel anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir. 3 günde gelişen embriyolar için tüp bebek tedavisinin 12. gününde, 5 günde gelişen embriyolar için ise tüp bebek tedavisinin 10. günde kanda gebelik testi yapılarak değerlerin ölçülmesine geçilir.

Burada ölçülen hamilelik hormonu olarak ta bilinen BHCG hormonudur. Bu hormon değeri 5 ve üzerinde ise ikinci gün yeni bir kanda gebelik testi istenir. Bu testte de ölçülen değerin en az bir önceki testin 1,6 katına çıkmış olması gerekir. Bu ölçüm değerlerine ulaşılırsa tüp bebek tedavisi gebelik ile sonuçlanmış demektir. Ulaşmadığı durumlarda ise tüp bebek tedavisi tekrarı uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir