Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebek Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi güvenilir tüp merkezleri tarafından uygulanması durumunda son derece basit bir işlemdir. Bu işlemin pek çok kişi tarafından tüp bebek ameliyatı olarak anılması ise gerek tüp bebek yumurta toplama işleminde gerekse de embriyo transferi işlemlerinin genel anestezi altında yapılmasıdır. Bunun nedeni ise anne adaylarının gereksiz stres altına girerek sıkıntı yaşamalarının önüne geçilmesidir.

Tedavinin gerçekleştirilen ilk aşamasında çocuk sahibi olmak isteyen çiftler ile görüşme yapılarak hikayeleri dinlenir. Tüp bebek tedavisine geçilmeden önce çiftin mutlaka korumasız cinsel ilişkiye girmesine rağmen 1 sene boyunca çocuk sahibi olamaması gerekir. Bu sürenin hesaplamasında ise kesinlikle kesintisiz dönem temel alınmalıdır. Yani 6 ay korunmasız ilişkiye girildikten sonra tek bir sefer dahi korunarak ilişkiye girilmesi hesaplanan bu sürenin sıfırlanmasına ve başa dönülmesine neden olmaktadır.

Bu süre geçmesine rağmen doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftler tüp bebek tedavisi için uygun birer adaydır. Yapılan ilk görüşmede çiftlerin ayrı ayrı genel sağlık taramaları yapılır ve çocuk sahibi olmalarını engelleyecek bir sağlık sorunu olup olmadığı incelenir. Bunun ardından tüp bebek tedavisi için gerekli aşamalar başlatılır. Atılan ilk adım kadının yumurtlama sürecini kontrol altında tutabilmek için hormon tedavisi uygulamaktır. Bu süre boyunca sürekli olarak anne adayı gerek ultrason ile görüntüleme yapılarak gerekse de kanda hormon seviyeleri ölçülerek kontrol altında tutulur.

Bunun ardından gerekli seviyeye ulaşılması ile beraber çatlatma iğnesi yapılır ve uygun olgunluğa ulaşan yumurtalar tüp bebek tedavisi yumurta toplama işlemi ile rahimden alınır. Bu aşamada tercih edilen tedavi yöntemine uygun olarak ya rahimde dölleme işlemi yapılmakta ya da yumurta toplanarak tüp bebek denilmesine neden olan ayrı bir ortamda döllenmeye alınır. Daha sonra döllenen bu yumurtalar embriyo transferi uygulaması aşamasına geçilir.

Bu aşamadan sonra hasta 1-2 saat sonrasında taburcu edilerek evine gönderilir. Embriyo transferini takip eden 12. gün gebelik testi yapılarak transferin başarısı ölçülür. Yapılan kanda gebelik testi pozitif sonuçlanırsa gebelik takibi aşamasına geçilir. Testin negatif sonuçlanması durumunda ise tedavinin ikinci bölümünün planlamasına geçilerek gerekli aşamalar başlatılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir