Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

Doğal yollardan bebek sahibi olamayan çiftlerin en çok tercih ettikleri yöntemlerden biri olan tüp bebek aynı zamanda dünya da da en çok uygulanan kısırlık tedavileri arasında yer almaktadır. Özellikle de nedensiz kısırlık yaşayan çiftlerde bu yöntem son derece başarılı sonuçların alınmasını sağlamaktadır.

Tüp Bebek Nedir?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak anneden alınan yumurta ile babadan alınan spermin laboratuvar ortamında döllenerek tekrar anne rahmine yerleştirilmesi işlemine verilen isim tüp bebek yöntemi olarak anılmaktadır.

Tüp Bebek Aşamaları 

Tüp bebek tedavisinin ilk aşaması yapılan ilk görüşmedir. Bu görüşmede çiftin hikayesi dinlenir ve ilk sağlık taramaları yapılır. Bu muayenenin amacı kısırlığın nedeni varsa bunun tespit edilmesidir. Kan testi yapılırken yine sperm analizleri yapılarak ikinci aşamaya geçilir.

Tüp bebek tedavisinde ikinci aşama olarak test sonuçları alınır ve bu sonuçlara göre çifte uygulanacak olan tedavi yöntemi belirlenir. Bu noktada tüp bebek tedavisi için doktorun hastalarını süreç hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirmesi çok önemlidir. Üçüncü aşama olarak kadına hormonlarını uyaracak olan ilaç kullanma süresi başlatılır. Yumurtalıklar uyarılır ve tüp bebek tedavisi adetin 21. günü itibari ile başlatılır. Çatlatma iğnesi kullanılır ve yumurtalıklar hormonlar ile sürekli olarak uyarılır.

Daha sonra gerekli olgunluğa ulaşan yumurtalar anneye anestezi verilerek ameliyathane ortamında toplanır. Kaliteli yumurtalar kusursuz şekilde toplanmalıdır. Genel anestezi altında yapılan bir müdahale olmakla beraber verilen anestezinin dozu son derece düşük olduğu için hiçbir sakıncası yoktur. 20 dakika içinde operasyon tamamlanır ve kadın taburcu edilerek aynı gün evine gönderilir. Daha sonra eşten alınan sperm örneği ile toplanan yumurtaların laboratuvarda döllenmesi sağlanır.

Uygun olgunluğa ulaşan embriyolar incelenir ve en uygun bulunanları embriyo transferi için seçilerek son aşamaya geçilir. Son aşamada embriyo rahim içine transfer edilir ve rahime tutunması beklenir. Bu transferi takip eden 14. gün yani 2 hafta sonra gebelik testi yapılarak işlemin başarısı değerlendirilir. Ancak yapılan tüp bebek transferlerinin büyük çoğunluğunda ilk transfer başarısızlıkla sonuçlanmakta ve genelde ikinci denemede başarı elde edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir