Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebek Aşılaması Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi aşamasına geçilmeden önce özellikle de nedeni açıklanamayan kısırlık / infertilite yaşanıyorsa aşılama tedavisi uygulanması tercih edilmektedir. Pek çok kişi tarafından bu yöntemin adı tüp bebek aşılaması olarak bilinse de aslında tüp bebek tedavisi ile aşılama tedavisi birbirinden farklı kavramlardır. Peki, tüp bebek aşılaması nasıl yapılır?

Aşılama Nedir?

Kadının vajinal ultrason yöntemi gerçekleştirilerek belirlenen kesin yumurtlama dönemi içerisinde erkekten alınan sağlıklı spermlerin özel teknikler kullanılarak rahim içerisine verilme işlemidir. Uygun bulunan kadınlarda bu yöntem sayesinde gebelik oluşması amaçlanır. Yapılan aşılamaya rağmen gebeliğin oluşmaması durumunda ise bir üst yöntem olan tüp bebek denemeleri aşamasına geçilme ihtimali bulunmaktadır.

Aşılama Nasıl Yapılır?

Tüp bebek aşılamasında en önemli aşama gebe kalmak isteyen kadının doğru yumurtlama döneminin tespit edilmesidir. Yumurtanın yeteri olgunluğa erişmesinin ardından ise baba adayından alınan spermler arasında en kaliteli olanları seçilerek özel yöntemler kullanılarak rahim içerisine bırakılır. Yapılan bu yönteme aşılama adı verilmektedir.

Aşılama Kimlere Uygulanır?

Daha maliyetli olan tüp bebek tedavisine gerek kalmadan gebeliğin oluşmasını sağlayan aşılama yöntemi özellikle de sebepsiz kısırlık ya da nedensiz infertilite sorunları yaşayan çiftlere uygun bulunmaktadır. Yine çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerde yaşanan hafif derecedeki sperm bozuklukları ile kadınlarda görülen tüplerde yer alan hafif yapışıklık sorunlarında da tüp bebek tedavisi uygulanmadan önce aşılama yöntemi denenmesi önerilmektedir. Kadınların büyük bir bölümünde görülen kronik bir hastalık olan ve kısırlığın önemli nedenleri arasında yer alan endometriozis hastalığının görünmesi durumunda da ilk tercih her zaman aşılama yöntemi olmalıdır.

Aşılama Öncesi 

Aşılama yapılmasına karar verilmesi durumunda atılması gereken ilk adım kadının ve erkeğin aşılama için uygun olup olmadığının incelenmesidir. Bunun için erkekten sperm örneği alınarak çeşitli testler yapılır. Aşılamanın yapılabilmesi için mutlaka erkeğin en az 5 milyon ve üzerinde canlı sperm sayısının bulunması gerekmektedir. Kadında da rahim tüpleri ve yumurtalıkların detaylı incelenmesi önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir