Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebek Başarı Oranları

Bebek sahibi olmak isteyen ancak doğal yollarla hamile kalamayan çiftlerin gebelik için tercih ettikleri ilk yöntemlerden biride tüp bebek tedavi yöntemidir. Bu yöntemi tercih etmek üzere araştırmaya başlayan çiftlerin en çok merak ettikleri konuların başında ise tüp bebek başarı oranları yer almaktadır. Peki, tüp bebeğin başarı oranı nedir?

Tüp Bebek Başarı Oranı 

Aslında tüp bebeğin başarı oranları tamamen tedavinin uygulandığı çiftlere bağlı olarak değişmektedir. Çünkü bu başarı oranını etkileyen pek çok faktör bulunur. Örneğin tedavi uygulanacak olan çiftin yaş ortalaması, baba adayının sperm kalitesi ve sperm sayısı, anne adayının yumurta kalitesi gibi farklı pek çok kritere bağlı olarak tedavinin başarı oranı değişkenlik göstermektedir.

Örnek vermek gerekirse 30 yaş altı gruplarda yer alan her 100 çiften 60 tanesinde gebelik başarısı yakalanırken 35 yaş üstü grupta ise bu başarı oranı yüzde 40’a ve 40 yaş üzeri çiftlerde ise yüzde 15 rakamına kadar gerilemektedir. Burada önemli olan tedavinin başarısız olması durumunda çiftin hemen bu olumsuz etkiyi üzerinden atarak ikinci tüp bebek tedavisi için hazırlıklara başlamasıdır.

Yapılan araştırmalar bu süreçte psikolojik etkenlerin de son derece etkili olduğunu ortaya koymakta ve çiftin kendisini mutlak bir gebelik arayışı içinde kendisini buna şartlayarak stres altına sokmadan yoluna devam etmeyi başarabilmesidir. Zaten tıpta sebepsiz kısırlık olarak bilinen hiçbir sorun yokken gebe kalamama nedeni olarak ta çiftlerin yoğun gebelik isteği ile kendilerini buna şartlamaları ve stres altında kalmaları gösterilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarının Sırrı Sabredebilmek 

Tüp bebek tedavisinde bakıldığında pek çok çiftin en fazla 3 kere tüp bebek denemesi yaptığı görülürken 4. defa tüp bebek tedavisini deneyen çiftlerin büyük oranda azaldığı görülmektedir. Oysaki tüp bebek tedavisinde başarılı olmak için sabredilmesi ve gebelik oluşana ve doktorunuz aksi bir yöntemi önerene kadar denemelerden vazgeçilmemesi başarılı olunması adına çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir