Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebek Başarısını Etkileyen Faktörler

Son yıllarda bebek sahibi olmak isteyen çiftlere yönelik olarak geliştirilen pek çok yöntem bulunmakta olup bu yöntemlerden biride tüp bebek tedavisidir. Gerçekleştirilen yenilikler sayesinde tüp bebek başarı oranı her geçen gün artmayı sürdürürken bu başarıyı etkileyen bazı önemli faktörlerde bulunmaktadır.

Tüp Bebekte Yaş Sınırı 

Diğer tüm gebeliklerde olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de yaş faktörü son derece etkileyici faktörler arasında yer almaktadır. Tüp bebekte yaş sınırı sadece devlet desteği alınacak olması durumunda aranmakta olup bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin tüp bebek maliyeti için giderleri kendilerinin karşılayacak olması halinde ise böyle bir sınır uygulanmamaktadır. Ancak kadınlarda 35 yaşından sonra doğurganlık büyük oranda azalmakta, 40 yaşından sonra ise şans oldukça düşük kabul edilmektedir.

45 yaşından sonra tüp bebek tedavisi uygulansa dahi başarı oranı düşük olmakla beraber bu yaştan sonra bebek sahibi olan çiftlerde bulunmaktadır. Burada önemli olan kadının bu tedaviye başlarken başarı şansının düşük olduğunu bilerek ve büyük umutlara kapılmadan tedaviye başlamasıdır.

Çünkü bu yaştan sonra kadınlarda hem yumurtalık rezervi azalmakta hem de yumurta kalitesi düşmektir. Bu da kromozomal sorunlara sahip olan embriyo riskinin yükselmesi anlamına gelir. Bu nedenle bebek sahibi olmak isteyen kadınların öğrenim, kariyer ya da yoğun sosyal yaşam gibi nedenlere rağmen bebek sahibi olmayı ertelemeleri ve en azından 40 yaşına kadar doğum yapmaya çalışmaları çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir