Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Özellikle de çocuk sahibi olmak isteyerek planlı gebelik yaşayan çiftlerde gebelik takibi çok daha ciddi bir şekilde gerçekleştirilmekte ve gebelik muayeneleri daha düzenli yapılmaktadır. Hamile olduğunu öğrenen her kadın için ise en büyük merak konusu karnında taşıdığı bebeğinin cinsiyetidir. Pek çok çift bu konuda sağlıklı bir bebek olmasını temenni ederken yine de bebeğin cinsiyeti için arzu duyulan bir seçim bulunmaktadır. Peki, tüp bebek cinsiyeti ne zaman belli olur?

Tüp Bebekte Cinsiyet Belirlenir Mi?

Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber tüp bebek tedavisi görerek çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere bebeğin cinsiyetini belirleme imkanı sağlanmaktadır. Ancak bunun hem dini hem de toplumsal etkileri nedeni ile pek çok ülke gebelikte cinsiyet belirleme hakkına sınırlama getirmekte ve yasaklamaktadır.

Ülkemizde de tüp bebek tedavisinde cinsiyet belirlenmesi kesinlikle yasaktır ve son derece ciddi yasal yaptırımları bulunmaktadır. Ancak ülkemize son derece yakın olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti içerisinde yer alan tüp bebek merkezleri cinsiyet belirlenmesinin yasal olarak serbest olması sayesinde bu hizmeti veriyor ve isteyen çiftlerin cinsiyet belirlemesine izin veriyor.

Tüp Bebekte Cinsiyet Ne Zaman Belli Olur?

Aslında bebek anne rahmine ilk yerleştiği anda cinsiyeti bellidir. Yani embriyo oluşur oluşmaz bir cinsiyete sahiptir, cinsiyet sonradan gelişmez. Ancak bebek henüz çok minik olduğu için bunun anlaşılması için zamana ihtiyaç duyulur. En erken gebelikte cinsiyet tespiti bebeğin pozisyonu da uygunsa 13. hafta içerisinde görüntülenir. Ancak genelde cinsiyetin belirlenmesi için gebelik 17. haftasına kadar beklenmesi gerekir. Bebeğin ultrasonda kendisini göstermediği durumlarda ise cinsiyet belirlenmesi için kromozomal incelemeler ile cinsiyet belirlemesi yapılabilmekte olup zor testler olduğu için önerilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir