Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebek Neden Tutmaz ve Başarısız Olur?

Çocuk sahibi olmak için tüp bebek tedavisini deneyen çiftlerin yaşadıkları sıkıntılardan biride tedavinin başarısız olmasıdır. Yapılan embriyo transferi sonrasında yapılan gebelik testinin negatif çıkması yani gebeliğin oluşmaması durumunda tüp bebek tedavisi ne yazık ki başarısız sonuçlanmış kabul edilir. Aslında yapılan araştırmalar genelde zaten ilk tüp bebek denemesinin büyük oranda başarısızlıkla sonuçlandığını ortaya koymaktadır. Bu nedenle kesinlikle sabırlı olunmalı ve tedaviye devam edilmemelidir.

Tüp Bebeğin Tutup Tutmadığı Nasıl Anlaşılır?

Tüp bebek tedavisinin başarılı olup olmadığını anlamak son derece basittir. Bunun için embriyo transferi yapılan tarih takip edilerek 12. günün doldurulmasının ardından kanda gebelik testi yapılması yeterlidir. Yapılan gebelik testinin pozitif sonuçlanması durumunda kadının hamile kaldığı yani tüp bebek tedavisinin başarılı olduğu anlaşılır. Ancak gebelik testinin negatif çıkması durumunda tüp bebek tedavisi başarısız sonuçlanmış olur.

Rahim Zarı Kalınlığı / İnceleği

Transfer edilen embriyonun rahime tutunabilmesi için rahim zarının uygun kalınlıkta olması son derece önemlidir. Rahim zarını aşırı kalın ya da aşırı ince olması durumunda ne yazık ki yapılan tüp bebek tedavisinin başarı oranı ihtimali düşecektir. Yine rahim zarında yaşanan yapısal bozukluklar da tedavinin başarılı olmasının önünde engeller arasında yer almaktadır.

İleri Yaşta Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisinde yaş sınırı önemli bir etken olup ileri yaşta tüp bebek tedavisine başlayan çiftlerin bu nedenle daha sabırlı olmaları gerekmektedir. Bunlara ek olarak tüp bebek tedavisi boyunca uyulması gereken kurallara uymamak, alınması gereken ilaçları atlamak ya da doktorun belirlediği dozların dışında az ya da çok almak ve embriyo transferi sonrasında yine doktorun yasakladığı şeyleri yapmak en sık rastlanılan tüp bebek tedavisinin başarısız olma nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir