Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebek Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Çocuk sahibi olmak isteyen ancak doğal yollardan bu isteklerine kavuşamayan çiftlere sunulan tedavi hizmetlerinden biride tüp bebek yöntemidir. Peki, tüp bebek nedir ve nasıl yapılır?

Tüp Bebek Nedir?

Anneden alınan yumurta ile babadan alınan spermin laboratuvar ortamında özel yöntemler kullanılarak döllenerek daha sonra anne rahmine yerleştirilmesi işlemine tüp bebek adı verilmektedir. Bu yöntem anne ve baba adayının yeterli yumurta ve sperm sayısına sahip olması durumunda tercih edilen bir yöntemdir. Tercih edilen yönteme bağlı olarak tüp bebek aşılama ve tüp bebek mikroenjeksiyon olmak üzere 2 farklı şekilde yapılmaktadır.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

İlk olarak erkek sperm sayısı ve sperm hareketlilik testi ile kadın için ultrason yardımı ile yumurtalık görüntülenmesi ile tüp kanalları kontrolü yapılarak ilk değerlendirme yapılır. Bunun ardından anne adayına ağızdan ilaç tedavisi ve tüp bebek iğnesi olarak ta anılan günlük iğne tedavisine başlanır.

Bu tedavi başlangıcını takip eden beşinci gün itibari ile yeniden anne adayı ultrason ile değerlendirilir ve yumurta uyarımının gerçekleşip gerçekleşmediğine bakılır. Yumurta gerekli kriterlere ulaştığı anda yumurta çatlatma iğnesi yapılarak tedavinin ikinci aşamasına geçilir. Tüp bebek çatlatma iğnesi yapılmasını ardından 36 saat içinde aşılama yapılarak erkekten alınan sperm anneye enjekte edilir. 15 gün sonra gebelik testi yapılarak anne adayı değerlendirilir ve tüp bebek başarısı ölçülür.

Yine bazı özel durumlarda belirlenen şartlara uygun olarak anne adayından uygun boyutlara ulaşan yumurta hücreleri vajinal ultrason kullanılarak toplanır. Toplanan bu yumurtalar baba adayından toplanan spermler ile aynı uygun ortama konularak 3 ya da 5 gün bekletilerek yine ultrason kullanılarak anneye transfer edilir. Embriyonun rahime tutunması için bir dizi ek ilaç tedavisi uygulanır ve ilk gebelik testi bu işlem takip eden 8. gün yapılır. 12. gün yapılan gebelik testi sonucuna göre tedavi değerlendirilmesi gerçekleştirilir.

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanabilir ?

Tüp bebek tedavisinin yapılabilmesi için mutlaka erkek sperm sayısı ve erkek sperm hareketlilik oranı kriterlerinin uyumlu olması gerekmektedir. Buna ek olarak kadının tüplerinin de açık olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir