Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebek Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Korunmasız cinsel ilişkiye girmelerine rağmen 1 yıl boyunca bebek sahibi olamayan çiftlerde kısırlık konusu hakkında araştırma yapılması gerekmektedir. Özellikle de sebepsiz kısırlıkta tüp bebek şansı çok daha yüksek görülmektedir. Yine erkekte yetersiz sperm sayısı, rahim kanallarının tıkalı olması ya da çikolata kisti gibi rahatsızlıklarda tüp bebek ile bebek sahibi olma şansı son derece yüksektir.

Tüp Bebekte Başarıyı Arttıran Faktörler 

Tedavinin başarılı olması bazı önemli etkenlere bağlıdır. Peki, tüp bebek öncesi nelere dikkat edilmelidir?

  • Kesinlikle tüp bebek merkezi seçiminde son derece dikkatli olunmalıdır. Merkezin seçimi kadar tüp bebek doktorları da incelenmeli, kullanılan teknolojinin en son teknoloji olup olmadığı sorgulanmalıdır. Uygulanan yöntemin ve bu yöntemi uygulayan doktorun mesleki yeterliliği başarının üzerinde direkt olarak etkilidir.
  • Tüp bebek merkezinin seçilmesinin ardından tercih ettiğiniz doktorunuzla ön görüşme yapın ve aklınızda olan tüm soruları sorun. Psikolojik olarak kendinizi bu sürece hazırlayın ve yolunuzun uzun olduğunu bilerek bu yola çıkın. Yani ilk tüp bebek denemesi ile hamile kalamayacağınız ihtimalini önceden sindirin.
  • Tüp bebek tedavisinde başarı oranının arttırmak için kesinlikle her iki tarafından sigara ve alkol tüketimini bırakması gerekir. Yapılan araştırmalar bu iki zararlı maddenin kullanımının erkeklerde sperm kadınlarda ise yumurta oluşumu ve kalitesini olumsuz etkilediğini göstermektedir.
  • Yüksek sıcaklıktan mutlaka uzak durun. Özellikle de tüp bebek tedavisine başlamadan en az 60 gün öncesinde kaplıca, sauna ya da hamam gibi yüksek sıcaklığın olduğu yerlere girilmemelidir. Yine banyoda çok sıcak su ile yıkanmamaya özen gösterilmelidir.
  • Tedavi öncesinde doktorunuzun size verdiği ilaçlar var ise bu ilaçları günü gününe düzenli kullanmanız ve doktorunuzun önerilerine uymanız çok önemlidir. Tüp bebek bir ekip işidir ve ekipte herkesin üstlendiği görevleri tam olarak yerine getirmesi tedavinin başarısı açısından çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir