Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebek Tedavisinde Sperm Ne Zaman Alınır?

Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen iki önemli faktör kadından alınan sağlıklı yumurta hücresi ile erkekten alınan sağlıklı sperm hücresi ile bu hücrelerin kaliteleridir. Tüp bebek tedavisinde ilk aşama kadında sağlıklı ve yeterli olgunluğa sahip olan bir yumurta hücresi oluşturmaya verilir. Kadının adet gününü takip eden 2. gün tüp bebek ilaçları başlanarak yumurta gelişimi desteklenmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Sperm Ne Zaman Alınır?

Kadınlarda tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işleminin gerçekleştirildiği gün erkekten de sperm alınması gerekmektedir. Bunun öncesinde sperm sayısı ve sperm kalitesini arttırmak için erkek cinsel perhize alınmakta ve en az 3-5 günlük bir cinsel perhiz uygulaması önerilir.

Spermin alınması için tüp bebek merkezinde özel bir oda ayrılır ve burada erkek mastürbasyon yaparak sperm örneğini verilen özel bir kabın içerisine aktarır. Spermin sıvılaşması için beklendikten sonra laboratuvar ortamında sperm örnekleri incelenerek özel yöntemlerle içlerinden en kaliteli olanları seçilerek ayrılır. Ancak erkeğin menisinde hiç sperm bulunmadığı ya da erkeğin kendisini baskı altında hissederek meni örneği veremediği durumlarda alternatif yöntemler uygulanır.

Bunun için tüp bebek tedavisinde kullanılmak üzere sperm elde etmek üzere erkek adayda küçük bir operasyona alınır ve testislerden sperm örneği aranacak parçalar alınır. Tüp bebek tedavisinde TESE adı verilen bu yöntem erkeğin talebine bağlı olarak lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılabilmektedir. Kaliteli sperm hücrelerinin elde edilmesi ile beraber bu hücreler yumurta hücresi ile döllenerek embriyo elde edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir