Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Ne Zaman Toplanır?

Tüp bebek tedavisinin en önemli aşamalarından biride yumurta geliştirme ve yumurta toplamı dönemleridir. Tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmak isteyen çiftler ilk olarak tüp bebeğe uygun olup olmadıklarının araştırılması için bir takım testlerden geçirilir. Bunun ardından çiftin uygun bulunması durumunda tüp bebek tedavisi aşamasına geçilir. Tüp bebek tedavisi adet dönemi ile başlar ve kadına yumurta geliştirme ilaçları verilir.

Tüp Bebekte Yumurta Toplama İşlemi Kaçıncı Gün Yapılır?

Yumurta gelişimi sürekli olarak ultrason ile görüntülenir ve yeterli olgunluğa ulaştığı zaman yumurta toplama işlemine geçilir. Yumurtaların gelişimi tamamlandığı anda yumurta çatlatma iğnesi yapılır. Bu iğnenin yapıldığı saati takip eden 36. saat itibari ile yumurta toplama işlemine geçilir. Bu saat son derece önemli olup doktorunuzun söylediği saatte mutlaka tüp bebek merkezinde olmanız gerekir. Aksi durumda toplanacak olan yumurtalar kullanılamaz bir hale gelebilir. Bu da tüm tedavi sürecinin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olur ki istenmeyen bir durumdur. Doktorunuz size çatlatma iğnesini vurduğu anda hastane ziyaretiniz için gelmeniz gereken saati tam olarak söyleyecektir.

Yumurta Toplama İşlemi 

Tüp bebekte yumurta toplama işlemi kadının isteğine bağlı olarak genel anestezi altında yapılabildiği gibi anestezi olmadan da yapılabilmektedir. Ancak çoğu merkezde kadının kendisini daha rahat hissetmesi adına hafif bir anestezi verilmesi tercih edilir. Verilen bu anestezinin kadına ya da toplanan yumurtalara hiçbir zararı yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir