Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurtalık Rezervi Kaç Olmalı?

Tüp bebek tedavisinde başarı şansını etkileyen en önemli faktörlerden biride kadınlardaki yumurtalık rezervidir. Kadınlarda ilerleyen yaş ile beraber hem yumurta rezervi azalmakta hem de yumurtaların kalitesi düşmektedir. Çiftlerin tüp bebek tedavisine olan uygunluğun incelenmesinde ilk olarak kadının yumurtalık rezervi değerlendirmeye alınıyor. Bu rezervin uygun bulunması durumunda erkekte sperm testi yapılıyor ve testlerin olumlu olması durumunda tüp bebek tedavi süreci başlatılıyor.

Tüp Bebekte Yumurta Sayısı Kaç Olmalı?

Aslında tüp bebek tedavisi için tek bir yumurtanın olması dahi yeterlidir. Ancak anne adayından çok sayıda yumurta toplanması döllenen kaliteli embriyo sayısın arttırabilmek amacı ile son derece önemlidir ve tedavinin başarısı ile yakından ilgilidir. Bu nedenle tüp bebekte embriyo transferi için kadından mümkün olduğunca kaliteli ve çok sayıda yumurta elde edilmesi amaçlanır.

Bu amaç doğrultusunda kadına tedavinin hemen başında yumurta uyarıcı ilaçlar verilerek daha fazla sayıda yumurtanın oluşturulması hedeflenir. Bu sayede içinde yumurta olan çok sayıda folikül elde edilir. Her hekimin yürüttüğü tüp bebek tedavi sürecine bağlı olarak değişmekle beraber genelde tüp bebek tedavisinde kullanılmak üzere en az 5 sağlıklı yumurta hücresinin elde edilmesi amaçlanır. Kadınlarda doğurganlık yaşı olarak kabul edilen 25 yaş – 34 yaş aralığı aynı zamanda yumurta rezervinin de en zengin olduğu dönemlerdir. Kadınlarda 35 yaşından sonra yumurta rezervi azalmakta, 40 yaşından sonra aynı zamanda yumurtanın kalitesi de bariz bir şekilde azalmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir