Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

Her tedavide olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de belirli aşamalar bulunmaktadır. Her aşama kuralına uygun şekilde yapılırsa tedavinin başarı oranı yükselecektir. Peki, tüp bebek tedavinin aşamaları nelerdir?

Tüp Bebek İlk Tanışma

Tüp bebek tedavisi uzman doktorlar tarafından teknolojik imkanlara sahip kuruluşlar tarafından yürütülmesi durumunda başarı oranı son derece yüksek olan bir tedavi yöntemidir. Bu süreçte ilk aşama bebek sahibi olmak isteyen çift ile doktorun tanışmasıdır. Çiftin mutlaka doktorları ile uyumu yakalamaları ve hasta doktor güven ilişkisinin kurulması çok önemlidir. İlk tanışmada doktorunuz hikayenizi dinleyecek ve tüp bebek tedavisine uygun olup olmadığınız değerlendirmesinde bulunacaktır.

Kısırlık Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri 

İkinci aşamada kadınlarda kısırlık testi ve erkeklerde kısırlık testi olarak ta bilinen bir dizi test uygulaması yapılır. Bu testlerde gebe kalmayı engelleyen sorun ya da sorunlar varsa bunların tespit edilmesine çalışılır. Tespit edilen sorunlara yönelik uygun tedaviler yapılır ve sonraki aşamaya geçilir. Sebepsiz kısırlık olarak bilinen hiçbir sorunun tespit edilemediği durumlarda ise direkt olarak bir sonraki aşamaya geçiş yapılır.

Yumurta Geliştirme Aşaması

Tedavinin en önemli adımlarından biride kadından yeterli olgunluğa sahip olan bir yumurta hücresi alabilmektir. Bunun için tüp bebek adetin ikinci günü başlanan Folkül Geliştirici Hormon desteği ile yumurta geliştirilmeye başlanır. Tüp bebek yumurta iğnesi olarak ta bilinen bu iğneler sayesinde anne adayının yumurtasının daha hızlı ve daha kaliteli bir şekilde gelişmesi sağlanır.

Tüp Bebek Yumurta Toplama 

Anne adayının yumurtalarından en az 3 tanesinin 17 mm büyüklüğüne ulaşması ile beraber yumurta çatlatma iğnesi yapılır. Bu iğnenin yapıldığı saati takip eden 35. ya da 36. saat itibari ile tüp bebek yumurta toplama işlemine geçilir ve toplanan yumurta baba adayından alınan sperm ile döllenerek embriyo elde edilir.

Tüp Bebek Embriyo Transferi 

Son aşamada tüp bebek embriyo transferi işlemi yapılır. Anne adayına hafif bir genel anestezi verilir ve rahim içerisine embriyo transferi gerçekleştirilir. Bundan sonraki aşamalar ise gebeliğe destek olucu tedavi sürecidir. Bu süreçte embriyonun rahme tutunmasını sağlayacak olan hormonlar ve diğer destekler sağlanarak 12 gün sonra gebelik testi yapılarak gebeliğin olup olmadığına bakılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir