Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebek Yumurta Toplama İşlemi Ne Zaman?

Tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için sunulan en iyi tedavi yöntemlerinden biri de tüp bebek tedavi yöntemidir. Fikir olarak ilk kez 1968 yılında denenmeye başlayan tüp bebek tedavisi ile ilk sağlıklı doğum 1978 yılında gerçekleştirilmiştir. Bu tarihten sonra sürekli olarak geliştirilen tüp bebek yöntemi özellikle de erkeğe bağlı olan kısırlık sorunları ile nedensiz kısırlık sorunları yaşayan çiftlerin bebek sahibi olmalarını sağlamaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Anne adayından alınan yumurtalar ile babadan alınan spermin laboratuvar ortamında döllenerek elde edilen embriyonun daha sonradan anne rahmine yerleştirilmesi sonucunda elde edilen gebeliklere tüp bebek adı verilmektedir. Bunun yanı sıra tüp bebek aşılama yöntemi adı verilen başka bir tedavi yöntemi daha uygulanmaktadır. Bu yöntemde de kadının yumurtalıkları hormonlar ile uyarılır ve yeteri olgunluğa ulaştığı anda erkekten alınan spermler rahim içerisine yerleştirilir. Bu sayede yumurta ile spermin buluşma oranı yükseltilerek buna paralel olarak gebelik şansı da yükseltilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Toplama 

Tüp bebek tedavi aşamaları arasında en önemlilerinden biri de yeteri olgunluğa ulaşan yumurtaların doğru şekilde toplanabilmesidir. Tüp bebek tedavisinde ilk adım kadına verilen hormon tedavisi ile yumurtlama uyarılmasının yapılmasıdır. Yumurtlama sonrası anne adayı düzenli takiplerle kontrol altında tutulur ve yumurtaların yeterli büyüklüğe gelmesi ile beraber ikinci aşama olan yumurta toplama işlemine geçilir.

Tüp Bebek Yumurta Toplama İşlemi Ne Zaman?

Yumurta çatlatma iğneleri olarak ta anılan hormon iğneleri genelde adetin 3. günü itibari ile kullanılmaya başlanır. Bu tarihi takip eden 12. gün ya da 15. gün aralığında yumurtalar genelde yeterli olgunluğa ulaşmış olur. Bu tarih kadının yumurta olgunluğuna ulaşma süresine bağlı olarak tedaviye başlanan tarihi takip eden 15. gün ile 20. gün aralığına denk gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir