Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebekte Cinsiyet Belirlenebilir Mi?

Tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettikleri sorulardan biri de “tüp bebekte cinsiyet belirlenebilir mi?” sorusunun yanıtıdır. Aslında günümüzde gelişen teknoloji ile beraber özel yöntemler sayesinde bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi mümkündür. Ancak dini gerekçeler ve bu yöntemin etik bulunmaması nedeni ile Türkiye’de olduğu gibi pek çok ülkede de tüp bebekte cinsiyetin belirlenmesine izin verilmektedir.

Gebelikte Cinsiyet Belirleme Yöntemleri

Son yıllarda sadece bebeğinin cinsiyetini belirlemek isteyen kişiler dahi tüp bebek tedavisi ile gebeliği tercih etmektedir. Türkiye’de cinsiyet belirleme yasak olmakla beraber hemen yanı başımızda olan yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde bu yöntem serbest olduğu için pek çok çift Kıbrıs’ta tüp bebek tedavisi yaptırmayı tercih etmektedir.

Bu sayede örnek vermek gerekirse 3 erkek çocuktan birde kız evlat sahibi olmak isteyen ya da tam tersi durumlarda erkek evlat sevinci yaşamak isteyen çiftler tüp bebek tedavisi ile cinsiyet belirleme özgürlüğü kazanmaktadır.

Ancak doğal sürece bir müdahale olarak kabul edilen cinsiyet belirleme yöntemleri dini açıdan da “Allah’ın işine karışmak” olarak kabul edilmekte ve kesinlikle uygun bulunmamaktadır.

Çünkü bilindiği üzere diğer kutsal dinlerde olduğu gibi İslam dininde de kadercilik bulunmakta olup kişinin kaderine razı olarak gebeliğin sonucunda kucağına alacağı bebeğin cinsiyetini Allah’a bırakması istenmektedir. Yine toplumda da büyük tartışmalara yol açacağı için cinsiyet belirleme tüp bebek tedavisi ile mümkün olmasına rağmen yasaklanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir