Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebekte Cinsiyet Belirlenir Mi?

Tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin merak ettikleri soruların başında “tüp bebekte cinsiyet belirlenir mi?” sorusudur. Anne adayından alınan yumurta ile baba adayından alınan sperm hücresinin döllenmesi sonucu elde edilen embriyonun cinsiyeti belirlidir. Yani cinsiyet döllenme geliştiği anda belirlenir ancak bunun ultrason ile görüntülenmesi için gebeliğin ilerlemesi gerekir. Tüp bebek yönteminde ise isteyen çiftlere bebeklerinin cinsiyetini belirleme özgürlüğü tanınması mümkündür.

Ancak pek çok toplumda olduğu gibi Türk toplumunda da gerek dini gerekse de toplumla ananeler nedeni ile ne yazık ki buna izin verilmemektedir. Yani teknolojik olarak tüp bebek tedavisinde cinsiyet belirlenmesi mümkün olan Türkiye’de tüp bebek tedavisi yapan merkezlerde bu işlemin gerçekleştirilmesi yasalar kapsamında yasaklanmaktadır.

Tüp Bebekte PGT Nedir?

Tüp bebekte cinsiyet belirlenmesini sağlayan yöntemin adına PGT adı verilmektedir. Preimplantasyon genetik tanı adı verilen bu yöntemde tıpkı normal tüp bebek tedavisi süreci gibi yönetilmektedir. Tek fark burada döllenen embriyoların rahim içerisine yerleştirilmeden detaylı olarak incelenmesi ve genetik kromozom analizi sayesinde cinsiyetlerinin belirlenmesidir. Bu işlemde doğruluk payı yüzde 99 gibi son derece yüksek bir rakam olup riskin her zaman var olması nedeni ile yüzde 1 yanılma payı bırakılmaktadır. Ancak şimdiye kadar cinsiyet belirleme tercihi ile tüp bebek tedavisi olan çiftlerin tümünün istedikleri bebeklere sahip oldukları görülmektedir. Bu yöntemin ülkemizde yasak olmasına rağmen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından tüp bebekte cinsiyet belirleme serbest bırakılmaktadır. Yani tedavi olmak için Kıbrıs Türk Cumhuriyetini tercih eden çiftler bebeklerinin cinsiyetini belirleme hakkına sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir