Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebekte Dış Gebelik Olur Mu?

Tüm gebeliklerde olduğu gibi tüp bebek tedavisi ile elde edilen gebeliklerde de ne yazık ki dış gebelik riski bulunmaktadır. Ancak plansız gerçekleşen gebeliklerin aksine tüp bebek tedavisi ile elde edilen gebeliklerde anne adayı önceden detaylı bir çok testten geçirildiği için henüz gebelik öncesinde tüplerin dar olması gibi dış gebeliğe sebebiyet verebilecek nedenler belirlenerek önlenebilmektedir.

Ancak yine de tüp bebek tedavisinde dış gebelik riski her zaman mevcuttur. Bunun nedeni embriyonun yol boyunca rahim dışında başka bir yere tutunma riskinin her zaman mevcut olmasıdır. Bu riski engellemek için ise yapılabilecek hiçbir şey yoktur. Tüp bebek tedavisinin bu aşamada sağlayabileceği en büyük yarar dış gebelik olursa bunun mümkün olan en kısa sürede tespit edilebilmesini sağlamasıdır.

Tüp bebekte gebelik testi embriyo transferi yapılan tarihi takip eden 12. gün yapılmaktadır. Bu test ile gebelik hormonu seviyesi ölçülerek gebeliğin var olup olmadığı sorgulanır. Ancak gebelik kesesi çok küçük olduğu için ultrason ile görüntüleme yapılması mümkün değildir. Bu ancak en erken gebelik testini takip eden 2. hafta itibari ile yapılabilir. Bu muayene aynı zamanda ilk gebelik takibi olarak kabul edilir ve bu takipte gebelik kesesinin rahim içerisinde olup olmadığını yani dış gebelik olup olmadığını gösterir. Dış gebelik tanısı konulması durumunda ne yazık ki gebeliğin sonlandırılması gerekir. Normal gebelik olduğu belirlenirse gebelik takibi için ikinci randevu planlaması yapılarak gebelik sürecinin takibine başlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir