Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebekte Düşükler Neden Olur?

Normal gebeliklerde olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de düşük riski her zaman bulunmaktadır. Anne adaylarının gebe kaldıkları müjdesini aldıktan sonra yaşadıkları düşükler ne yazık ki bu büyük mutluluğu bir anda büyük bir hüzne çevirmektedir. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen özellikle de ilk gebelikte düşük riskinin çok yüksek olduğu unutulmamalıdır. Gebeliğin 20. haftadan önce sonlanması durumunda yaşanan bu duruma düşük adı verilmektedir. Peki, tüp bebekte düşükler neden olur?

Tüp Bebekte Düşük 

Ne yazık her gebelikte belirli bir dönem düşük riski bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar özellikle de ilk gebeliklerde düşük riskinin çok daha yüksek olduğunu göstermektedir. Gebeliğin sonlanmasına neden olan düşüklerde çoğu zaman hiçbir neden dahi bulunamaz. Yine bazı durumlarda düşüğün ortaya çıkması kaçınılmazdır. Tüp bebekte düşük nedenleri arasında en sık rastlanılanı kadınlarda yaşanan kanda pıhtılaşma sorunu görülmektedir. Yaşanan bu tip sorunlarda anne adayının göbekten yapılan özel bir iğne kullanması ve kanda pıhtılaşma değerlerinin normal sınıra düşmesinin ardından tedaviye yeniden başlanmaktadır.

Yine miyom gibi bazı kadın hastalıkları, rahim içerisinde doğuştan bulunan anomaliler, rahim ağzının yetersiz kalması, rahim içi yapışıklıkları ve anne ya da baba adayında bulunan genetik olumsuzluklar düşüklere neden olabilmektedir. Yine şeker hastalığı ve guatr gibi hormon bozuklukları yaşanmasına neden olan hastalıklar da düşük yaşanmasına sebebiyet verebilmektedir. Tüp bebek tedavisinde düşük riskini minimum seviyeye çekebilmek için anne adayının kesinlikle embriyo transferi sonrası anne adayının ağır egzersizlerden ve işlerden kendisini koruması, yoğun stres altına girmemesi ve kullandığı ilaçlar var ise bu konu hakkında mutlaka doktorunu bilgilendirmesi çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir