Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebekte Düşükten Sonra Kanama

Normal gebeliklerde olduğu gibi tüp bebek tedavisi sonrasında yaşanan gebeliklerde de düşük riski bulunmaktadır. Yaşanan düşük sonrasında kanama görülmesi de normaldir. Ancak tüp bebekte düşükten sonra kanama için doktorunuzun mutlaka süreci takip etmesi gerekir. Zaten doktorunuz size düşük sonrası kanama hakkında bilgi verecek, kanama süresi ve kanama miktarı hakkında normal olan sınırları tanımlayarak bunların dışında kalan kanama durumlarında hemen kendisine başvuruda bulunmanızı isteyecektir.

Düşük Nedir, Düşük Nedenleri Nelerdir?

Gebeliğin 20. haftasını doldurmadan ya da bebeğin ağırlığının 500 gramı doldurmadan sonlanan gebelikler düşük olarak kabul edilmektedir. Düşüğün pek çok farklı nedeni bulunmakta olup pek çok düşükte ise hiçbir neden saptanamamaktadır. Düşük nedenleri arasında en sık rastlanılanı bebeğin oluşumu esnasında meydana gelen anomalilerdir. Yani vücut ters giden bir şeyler olduğunu anlar ve sorunlu olan gebeliği henüz başında sonlandırır. Buna ek olarak babaya ya da anneye ait kromozomal anomaliler, rahim içi yapışıklıklar ve rahim ağzı yetmezliği sorunları, miyom, şeker hastalığı, Progesteron hormonu yetmezliği gibi sorunlarda düşüğe neden olmaktadır.

Tüp Bebekte Düşükler Neden Olur?

Gebelikte düşük riski her gebelik için söz konusu olup tüp bebek tedavisi ile gebelik yaşayan anne adayları içinde aynı durum söz konusudur. Ancak tüp bebekte düşük riski daha yüksektir diye bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Yani gebeliğin düşük ile sonlanıp sonlanmayacağı konusunda tüp bebeğin bir etkisi yoktur. Tüp bebek tedavisi öncesinde anne adayı ve baba adayı pek çok testten geçirildiği için düşüğe neden olan anomaliler daha erken yakalanarak tedavi edilebilmekte ve düşük riski azaltılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir