Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebekte Embriyo Rahime Kaç Günde Tutunur?

Tüp bebek tedavisi başarı oranını en çok etkileyen faktörlerden biri olan embriyo transferi büyük önem taşımaktadır. Anne adayından alınan yumurta hücresi ile baba adayından alınan sperm hücresinin döllenmesi sonucu elde edilen embriyo yapılan küçük bir operasyon ile annenin rahmine transfer edilir. Yapılan yasal sınırlamalar sonrasında çoğul gebeliklerin engellenmesi amacı ile ne yazık ki artık 35 yaşın altında kalan kadınlarda bir embriyo transferi yapılabilirken 35 yaş üstü kadınlarda ise en fazla 2 embriyo transferi yapılabilmektedir.

Embriyo Transferi

Ağrısız bir işlem olduğu için genelde anestezi alınmasına gerek yoktur. Ancak anne adayının istemesi durumunda daha konforlu olması açısından genel anestezi altında da yapılabilmektedir. Burada önemli olan anne adayının tercihi ve kendisini rahat hissetmesinin sağlanabilmesidir.

Embriyo transferinde yapılan işlemde en çok dikkat edilmesi gereken konu rahim duvarına zarar vermeden transferin yapılmasının sağlanmasıdır. Tüp bebek doktorları arasında işte kalite farkı bu noktada ortaya çıkmaktadır. Embriyo transferi için en uygun dönem döllenmeyi takip eden 2-6 gün içindedir.

Embriyo ne kadar geç transfer edilirse rahim duvarına tutunma ihtimali yükselmekle beraber laboratuvar ortamında bekletilen embriyoların ölme riskleri de yükselmektedir. Bu nedenle embriyo takibi çok iyi şekilde yapılmalı ve en doğru zamanda transferin yapılması amaçlanmalıdır. Transferi takip eden 5. gün içerisinde embriyonun rahim rahim içi zarına yerleşmeye başlar. Altıncı günde genelde embriyo rahme tutunmuş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir