Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebekte Gebelik Testi Kaç Günde Belli Olur?

Tüp bebek tedavisinin başarılı olup olmadığını ortaya koyan en önemli sonuç yapılan gebelik testidir. Tüp bebekte gebelik testi mümkün olan en kısa sürede yapılmakta olup en erken sonucun alınabilmesi için kanda gebelik testi uygulanmaktadır. Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi atılan son adımdır. Bu adımın ardından embriyo transferini takip eden 12. gün içerisinde gebelik testi yapılarak kanda B-HCG hormonu seviyesi taraması yapılır.

Kanda Gebelik Testi 

Gebeliğin oluşmasının ardından kadının vücudunda oluşan bu gebeliğin desteklenmesi amacı ile büyük değişimler yaşanmaktadır. Vücutta hormon değişimleri ile oluşan gebelik desteklenir. Kanda gebeliğe bağlı olarak yükselişe geçen ilk hormon B-HCG hormonudur. Bu nedenle tüm gebelik testleri bu hormonun tespit edilmesine yönelik olarak geliştirilen testlerdir. Bu hormon ilk olarak kanda yükselişe geçer ve kanın böbrekler tarafından süzülmesine bağlı olarak idrarda da bir süre sonra yükselmeye başlar.

Bu nedenle en erken gebelik testi sonucu kanda gebelik testi ile elde edilebilmektedir. Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi sonrasında bu transferi takip eden 12. gün itibari ile kanda gebelik testi yapılarak tedavinin başarılı olup olmadığı yani gebelik başarısının elde edilip edilmediği bu test ile anlaşılmaktadır. Gebelik testinin pozitif çıkması durumunda tüp bebek tedavisinde gebelik başarısı elde edildiği anlaşılır ve anne adayı takip altına alınarak ilerleyen dönemde yeniden kanda gebelik testi tekrarlanır. Buna ek olarak ultrason ile gebelik kesesinin görüntülenmesi içinde randevu verilir ve ileri tetkiklere başlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir