Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebekte Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Gebeliğin olup olmadığının anlaşılması için uygulanan ilk testlerden biride gebelik testidir. Gebelik testleri üzerinde çalışılan numune örneğine bağlı olarak kanda gebelik testi ve idrarda gebelik testi olmak üzere iki türlüdür. Ancak her iki testte gebeliğin oluşumu ile beraber kanda yükselişe geçen ve bu nedenle gebelik hormonu olarak ta bilinen HCG isimli hormonun tespitine yönelik olarak çalışmaktadır. Bu hormonun tespit edilebilmesi için belirli bir süre beklenmesi gerekmektedir. Peki, tüp bebekte gebelik testi ne zaman yapılır?

Gebelik Hormonu Kana Ne Zaman Geçer?

Gebelik hormonu olarak anılan HCG hormonunun kana geçişi için belirli bir süre beklenmesi gerekmektedir. Gebeliğin oluşması yani embriyonun döllenmesi ile beraber vücutta ilk olarak HCG hormonu seviyesi yükselmeye başlar. Bu hormon gebelik dışında çok nadir bir şekilde yükseldiği için genelde bu hormon seviyesi yüksek olan kadınlar hamile olarak kabul edilir. Tüp bebek tedavisi görerek hamile kalan kadınlarda hamile olup olmadıklarını öğrenmek son derece kolaydır.

Tüp Bebekte Gebelik Testi Kaç Günde Belli Olur?

Tüp bebek tedavisi gören kadınlar düzenli olarak doktorlarının kontrolleri altındadır. Tüp bebekte hamilelik testi için uygulanan kesin bir periyot bulunmaktadır. Buna göre embriyo transferini takip eden 12. ya da 13. günde kanda gebelik testi yapılarak HCG seviyesi ölçülmekte ve gebeliğin olup olmadığı büyük oranda tespit edilmektedir.

HCG hormonunda yükseliş tespit edilen kadınlarda bu ölçümler devam edilmekte ve gebelik takibi süreci başlatılmaktadır. Daha erken tarihte tüp bebek tedavisi gören kadınların kendilerinin ise test yaptırmamaları gerekmektedir. Çünkü yanlış yorumlanan testler anne adaylarının büyük üzüntü yaşamasına neden olabilecek son derece üzüntülü süreçlerin yaşanmasına ve sonraki denemelerde psikolojik baskı yaşanmasına neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir