Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebekte Hamilelik Ne Zaman Belli Olur?

Tüp bebek tedavisi gören kişilerin en çok merak ettikleri sorulardan biride tüp bebekte hamileliğin ne zaman belli olacağı sorusudur. Peki, tüp bebekte hamilelik ne zaman belli olur?

Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri

Normal gebelik belirtileri ile tüp bebekte hamilelik belirtileri birebir aynıdır. Ancak tüp bebekte yaşanan planlı gebelik olduğu için zaten anne adayının bir belirti beklemesine gerek yoktur. Çünkü zaten tüp bebek tedavisi gören kadınlar doktorları tarafından sürekli olarak takip edilmekte olup mümkün olan en kısa sürede gebelik testi yapılarak gebeliğin olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Burada önemli olan anne adayının bunu bilerek kendisini gereksiz yere strese sokmaması ve gebelik belirtileri için kendilerini sürekli olarak takibe almamalarıdır.

Tüp Bebekte Gebelik Testi 

Tüp bebek tedavisinin son aşamalarından biride embriyo testi sonrasında yapılan gebelik testidir. Peki, tüp bebekte gebelik testi ne zaman yapılır? Tüp bebek tedavisinde gebelik testi embriyo transferini takip eden 10 ya da 12. gün içerisinde yapılmaktadır. Bu testte kadının gebe olup olmadığı kanda gebelik testi ile yapılmaktadır. Kanda HCG hormonu seviyesi ölçülmekte olup bu hormonun yükselmesi durumunda gebelik olduğu belirlenmektedir. Ancak 12 günde gebelik testi yapılması çok daha doğru bulunup erken gebelik testi ile hatalı sonuçların alınabileceği unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir