Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebekte Transfer Sonrası

Tüp bebek tedavisi embriyo transferi öncesi ve sonrası olmak üzere 2 farklı döneme ayrılmaktadır. Tüp bebekte embriyo transferi öncesinde en büyük öncelik sağlıklı bir embriyonun elde edilmesidir. Bunun için ilk olarak tüp bebek tedavisi başladıktan sonra yaklaşık 2. gün ile 6. gün arasında yumurta toplama işlemi yapılır. Daha sonra ise yumurta baba adayından alınan sperm ile döllenerek embriyo transferi gerçekleştirilir ve tüp bebekte transfer sonrası dönemi başlamış olur.

Tüp Bebekte Embriyo Transferi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 

  • Embriyo transferi yapıldığı ilk gün ve bu günü takip eden 3 gün boyunca böyle bir imkan bulunuyorsa evde dinlenmeyi tercih edin. Günlük aktivitelerinizi yapmaya devam edin ancak ağır ev işlerinden ve sportif faaliyetlerden kaçınmaya çalışın.
  • Pek çok kadın tüp bebek transferi sonrası yatış pozisyonu ve merdiven inip çıkma gibi konuların olumlu ya da olumsuz etkilerinin bulunduğunu merak etmektedir. Yatış pozisyonunun embriyonun rahime tutunmasında hiçbir etkisi yoktur. Yine öksürme, hapşırma, merdiven inip çıkma gibi durumlarda da embriyonun etkilenmesi söz konusu değildir.
  • Bu konuda yapılan kesin bir araştırma bulunmamakla beraber yine de embriyo transferi sonrasındaki süreçte anne adaylarının ani hareketler yapmaktan kaçınmaları ve çok ağır işlerde bulunmamaları önerilmektedir.
  • Embriyo transferi sonrası seyahat konusunda ise yakın mesafe sayılan 3 saate kadar olan seyahatlerde hiçbir sakınca görülmemektedir. Ancak daha uzak mesafelere yolculuk yapılması durumunda en azından transferi takip eden ikinci günün beklenmesi önerilmektedir.
  • Tüp bebek embriyo transferi sonrası banyo yapılmasında ya da duş alınmasında hiçbir sakınca yoktur. Sadece vajinal duş tercih edilmemelidir.
  • Tüp bebek tedavisine başlandığı anda alkol ve sigara tüketimi kesinlikle bırakılmalıdır. Hatta mümkünse anne adayı buna karar verdiği anda tedaviye başlamadan önce bu alışkanlıklarını terk etmelidir. Tüp bebek embriyo transferi sonrası hem alkol tüketimi hem de sigara içilmesi kesinlikle yasaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir