Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebekte Yaş Faktörü ve Gebeliğe Etkileri

Tüp bebek tedavisinin başarısını etkileyen farklı faktörler bulunmakta olup bunlar arasında en önemlilerinden biride yaş faktörüdür. Tüp bebekte yaş faktörü ve gebeliğe etkileri hakkında pek çok araştırma yapılmış olup bunlarda son derece ciddi sonuçlar elde edilmiştir. Günümüzde geliştirilen yeni teknolojik yöntemler sayesinde kadınlarda doğurganlık yaşı ilerilere çekilmeye devam edilse de yine de anne olmak isteyen kadınların bu isteklerini çok fazla ertelememeleri önerilmektedir.

Tüp Bebekte Yaş Sınırı Var Mı?

Tüp bebek tedavisinde yaş sınırı bulunmamakta olup tüp bebekte başarı oranı ilerleyen yaş ile beraber düşmektedir. Bilindiği üzere kadınlarda 35 yaşından sonra yumurta rezervi büyük oranda azalmakta olup bu nedenle en geç 35 yaşına kadar bebek sahibi olmak isteyen kadınların bu planlarını hayata geçirmeleri önerilmektedir. 35 yaşından sonra gebelik mümkün olmakla beraber bu yaştan sonra kadınlarda yumurtalık rezervi ciddi oranlarda azalmakta yine bu rezervlerin kalitelerinde de düşüşler görülmektedir.

40 Yaşından Sonra Tüp Bebek Yaptıranlar 

Tüp bebek tedavisinde yaş sınırı uygulanmamakta olup günümüzde artık menopozdan sonra tüp bebek tedavisi dahi uygulanabilmektedir. Ancak ilerleyen yaş ile beraber tüp bebek başarı oranı ciddi bir şekilde azalmaktadır. Bu nedenle ileri yaşta tüp bebek tedavisi yöntemini uygulayan tüp bebek merkezi sayısı da son derece azdır. Burada önemli olan tüp bebek sahibi olmak isteyen çiftin bu sürecin son derece zorlu olduğu ve başarı oranının son derece az olduğunu bilerek yola sabırla ve kararlılıkla çıkmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir