Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Tüp Bebekte Yaş Sınırı Var Mı?

Kadınlarda gebelik şansını etkileyen en önemli faktörlerden biride yaş faktörüdür. Kadının yaşı ilerledikçe ne yazık ki gebelik ihtimali azalmaktadır. Bu nedenle bebek sahibi olmak isteyen kadınların yaş sınırını aşmadan gebelik planlaması yapmaları çok önemlidir. Peki, tüp bebekte yaş sınırı var mı?

Tüp Bebek Yaş Sınırı Nedir?

46 yaşından gün almamış her kadına tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir. Ancak 38 – 45  yaş aralığında olan kadınlarda preimplantasyon genetik tanı yöntemi kullanılarak mutlaka rahim içerisine yerleştirilecek olan embriyonun kromozomlar açısından bir sorunu bulunup bulunmadığı detaylı olarak araştırılmalıdır. Yumurtalık rezervi iyi durumda olan kadınlarda ise 40 yaşına kadar tüp bebek tedavisi başarılı sonuçlar vermektedir.

Tüp Bebekte Yaşın Önemi 

Kadınlarda doğurganlık yaşı aralığı çok önemlidir. Çünkü bu dönemde kadınların hem yumurta rezervleri zengin hem de yumurta kaliteleri yüksektir. Bu da gebeliğin oluşma şansını etkileyen önemli faktörler arasında yer almaktadır. Bu nedenle 35 yaş üzerinde olan kadınlarda ilk olarak yumurtalık rezervi ölçümü yapılarak buna göre tüp bebek tedavisi planlaması yapılmalıdır.

40 Yaşından Sonra Hamile Kalma Oranı 

Günümüzde artık kadınların aktif olarak iş yaşantısında yer almaları ve eğitimlerinin artık çok daha uzun sürmesi nedeni ile evlilik yaşlarının ilerlemesi ile beraber 40 yaşından sonra doğum yapanlar her geçen gün artmaktadır. Burada önemli olan kadının tüp bebek tedavisi için tercihte bulunan kadının yumurtalık rezervi ve yumurta kalitesidir. Bu gibi durumlarda tedavi gören her 100 kadından 20 tanesinde gebelik yaşanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir