Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Yalancı Doğum Sancısı Ne Zaman Başlar?

Anne adaylarının pek çoğunun panik bir durumda hastaneye gitmelerine dahi neden olabilen yalancı doğum sancıları aslında vücudun doğuma hazırlık sürecinde yaşadığı kasılma alıştırmalarıdır. Yalancı doğum sancısı ile gerçek doğum sancısı birbirinden dikkatli dinlenildiği takdirde son derece kolay bir şekilde ayrılabilmektedir. Bunun için tek yapılması gereken anne adayının sakinliğini koruyarak sancılarını takip etmesi ve aradaki farkı algılamasıdır. Peki, yalancı doğum sancısı ne zaman başlar?

Yalancı Doğum Sancısı Nedir?

Yalancı doğum sancısı genelde gebeliğin son 3 aylık döneminde yaşanmaktadır ve amaçlarının vücudu gebeliğe hazırlama olduğuna inanılmaktadır. Ancak bazı gebeliklerde 4. ayda da ortaya çıktığı görülmektedir. Erken başlayan yalancı doğum sancıları bir risk oluşturmamakta olup anne adayının yalancı doğum sancıları geldiği anda dinlenmesi ve sancı atağının geçmesini beklemesi önerilir.

Yalancı Doğum Sancıları Ne Kadar Sürer?

Gerçek doğum sancıları ile yalancı doğum sancılarını ayıran en önemli fark yalancı doğum sancılarının düzensiz ve geçici olan sancılar olmasıdır. Yalancı doğum sancılar yaklaşık olarak 30 ya da 60 saniye sürmektedir. Gerçek doğum sancıları ise daha uzun süreli sancılardır ve bu sancılar sürekli olarak şiddetlenerek artış gösterir. Gerçek doğum sancılarının her biri birbirini takip eder ve belirli bir düzen içinde gerçekleşir.

Yalancı doğum sancılarını gerçek doğum sancılarından ayıran en önemli fark anne adayının ayaklarını yüksek bir yere kaldırarak dinlenmesi sonucunda yalancı doğum sancılarının geçerken gerçek doğum sancılarının hiçbir şekilde azalmaması ve şiddetini yitirmemesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir