Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Yumurta Çatlatma İğnesi Hakkında Merak Edilenler

Tüp bebek tedavisinin ilk aşamalarından biride yumurta çatlatma iğnesidir. İşte yumurta çatlatma iğnesi hakkında merak edilenler…

Yumurta Çatlatma İğnesi Nedir?

Kadınlarda yumurtlama dönemlerinde vücutta salgılanan bazı hormonlar bulunmakta olup bu hormonların her birinin ayrı bir görevi bulunmaktadır. İlk olarak yumurtlamanın olması, ardından yumurtanın olgunlaşarak çatlaması sürekli olarak salgılanan bu hormonlar sayesinde olmasıdır. İşte yumurta çatlatma iğnesi olarak bilinen bu iğnelerde de yumurtlamanın ardından elde edilen yumurtanın daha hızlı şekilde büyümesini sağlamak amacı ile kullanılan hormonları içeren iğnelerdir.

Yumurta Çatlatma İğnesi Ne Zaman Yapılır?

Yumurta çatlatma iğneleri yumurtlamanın meydana gelmesini sağlayan yani yumurtanın çatlamasını sağlayan “human chorionic gonadotropin (HCG)” isimli hormonu içermektedir. Kadınlarda adet döneminin başlangıcı ile beraber tüp bebek tedavisi süreci başlatılır. Bu süreçte anne adayı ultrason ile takip edilir ve yumurtanın yeterli büyüklüğe ulaşması ile beraber yumurta çatlatma iğnesi yapılır. Bu iğnenin yapılmasını takip eden 36 saat içinde genelde yumurta çatlamış olur.

Yumurta Çatlatma İğnesi Nereden Vurulur?

Yumurta çatlatma iğneleri kullanılan markaya bağlı olarak farklı uygulama şekillerine sahiptir. Bu nedenle ilacı veren doktorun önerdiği şekilde ve dozlarda çatlatma iğnesinin vurulması önerilir. Bu iğnelerin bir bölümü karından yapılırken bir bölümü de kalçadan vurulmaktadır. Burada önemli olan tüp bebek tedavisi için tercih edilen doktorun önerdiği şekilde ve dozlarda kullanılması, doktorun takibinde bulunulmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir