Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Yumurtalıklarda Kist Oluşumu Tüp Bebeğe Engel Mi?

Kadınlarda en sık görülen kistlerin başında yumurtalık kistleri yer almaktadır. Özellikle de düzensiz adet gören kadınlarda daha sık görülmektedir. Ancak bilinmeyen bir başka durumda her kadında her ay düzenli olarak yumurtalık kistlerinin oluştuğu ve bu kistlerin kendiliğinden kaybolduğudur. Ancak bazı durumlarda kist oluşumu kendiliğinden geçmez ve büyüme gösterir. Peki, yumurtalıklarda kist oluşumu tüp bebeğe engel mi?

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurtalık Kistleri 

Tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmak isteyen kadınlarda yumurtalık kisti bulunması durumunda ilk yapılan anne adayının yumurtalık rezervinin ölçülmesidir. Tüp bebek tedavisi için uygun sayıda yumurtalık rezervi bulunması durumunda çoğu doktor kiste müdahale etmeden tüp bebek tedavi sürecini yönetmeyi tercih etmektedir. Bu gibi durumlarda yumurtalık kisti için yapılan tedaviler bazen yumurta rezervinin azalmasına bile neden olabileceği için uygulanmamakta ve direkt olarak tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır.

Yumurtalık Kisti Olup Tüp Bebek Yaptıranlar

Burada önemli olan yumurtalık kistinin seviyesidir. Yumurtalık kisti olmasına rağmen anne adayının tüp bebek için yeterli düzeyde yumurta rezervinin bulunması durumunda direkt olarak tüp bebek tedavisinin uygulanmasına geçilmektedir. Burada önemli olan yumurtalık kistine rağmen anne adayının yeterli düzeyde sağlıklı yumurta gelişimi gerçekleştirebilmesidir.  Bu gibi durumlarda yumurtalık kisti varken yine de tüp bebek tedavisi yaptırılmaktadır. Bu sayede hem tedavi sürecinin geciktirilmesi söz konusu olmamakta hem de ortaya sonradan çıkabilecek sorunlar daha başında bertaraf edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir