Ankara Tüp Bebek Hizmetlerine Hoşgeldiniz.

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin dikkat etmeleri gereken önemli noktalardan biride yumurtlama dönemi takibidir. Çünkü bu dönemde cinsel ilişkiye giren çiftlerin bebek sahibi olma ihtimalleri büyük oranda yükselmekte ve gebelik şansları artmaktadır. Yumurtlama dönemi takibi için günümüzde akıllı telefonlara indirilebilen uygulamalar bulunmakla beraber yumurtlama dönemi hesaplama işlemi de yapılabilmektedir.

Yumurtlama Dönemi Nasıl Hesaplanır?

Yumurtlama döneminin hesaplanması için mutlak suretle kadının düzenli adet görmesi gerekir. Düzensiz adet gören kadınlarda yumurtlama dönemi hesaplaması otomatik hesaplama yöntemleri ile yanlış sonuçlar vereceği için tercih edilmemelidir. Düzensiz adet görenlerde yumurtlama dönemi hesaplaması için ise özel olarak satılan yumurtlama dönemi kitleri kullanılmalıdır. Bu kitler aynı hamilelik testi kitleri gibi olup kadının idrar numunesi üzerinden ovülasyon tarihi hesaplaması yapar. Yumurtlama dönemine girildiğinde test çizgisi olumlu sonuç verir ve yumurtlama döneminin başladığı haberini verir.

Ovülasyon Tarihi Hesaplama 

Yumurtlama dönemi hesaplama ya da bilinen diğer adı ile ovülasyon tarihi hesaplama adet günü temel alınarak yapılır. Kadının adet dönemini takip eden 11. ile 16. günleri arasında kalan aralık yumurtlama dönemi olarak kabul edilir. Bu dönemde ilişkiye giren kadınların hamile kalma ihtimalleri daha yüksektir. Gebelik şansını arttırmak için erkeğin de bu tarih öncesi cinsel perhiz yapması gerekir. Bu sayede sperm kalitesini arttırmak için gerekli adım atılmış olur ve gebelik şansı bariz oranda arttırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir